Chasing The Devil With Love / Şeytanı Sevgi ile Kovalamak

[Türkçe metin için yorum bölümüne bkz.]

* * *

Extract 46 from ‘Letters of Louis Cattiaux to his friend Auguste Chauvet’: (loosely translated from the French from archive material)

” ‘ Bless your enemies’- In fact, it is not in cursing them that you will bring them back to the Truth.The ultimate consequence for me in all temptation occasions is that one must pray for the conversion of Satan and ours as well. This is the most efficient way to be freed. On the contrary, when struggling against the dark angel we sparkle his anger and we give hold to evil that will fury against us until we have been flattened and pulverized in our vain and grotesque surge against him.On the other way round, when praying for our conversion and Satan’s one, we place the enemy in an impossible field of fight, impossible for both. He must convert effectively or he has to withdraw fast, as he is the one bare and exposed, not us anymore.

We all know the ‘stupid’ formula : ‘ vade retro satanas’ , said when we get our butt kicked and elsewhere. What we should say is : ‘ Come brother Satan to get the kiss of peace and God’s forgiveness, come to make your submission to the magnificent God, so to be rehabilitated fully and freed from the sterile rebellion, come because we love you even though and we pray that you may be saved like us !’. You see the unbearable and astonishing situation…And you will notice how it is efficient in the world when with an evil person that we crush with his evilness that he will become even more enraged and sink deeper into evil but, if we call for the light buried deep inside him, he is like unarmed and feels unease and cannot pursue in his evil actions.

This is an astonishing find, inspired to me…There is only one step to imagine Satan being chased for conversion and some holy souls will step in promptly for sure and we will assist to this amazing happening: Satan being chased with love by the faithful, the tempter being tempted and tried in his turn by forgiveness and grace…Satan ‘a l’hallali ‘ (being hunted down like in the fox hunt) with the pack of kneeling saints crying of love for the mighty rebel…And you can imagine the success and the reintegration of God ‘s most beautiful angel !

Enough of our defensiveness and passivity, we are ought to reach out with amazing audacity towards our strayed brothers and buy them back with love

Then we will be true disciples of Christ. All of this may seem a bit comic but, believe me this is the only solution to the misfortune that is ripping us off all in this world.”

More about Louis Cattiaux at :

http://www.beyaeditions.com/messageen.htm

This entry was posted in Spiritüel Ustalar / Spiritual Masters. Bookmark the permalink.

2 Responses to Chasing The Devil With Love / Şeytanı Sevgi ile Kovalamak

 1. Maria Fé de Meeûs says:

  Cette lettre est fantastique!! bravo Nicola pour tout le travail que vous faites.

 2. Şeytanı Sevgi ile Kovalamak…

  “Louis Cattiaux’dan arkadaşı Auguste Chauvet’e mektuplar”dan 46’ıncı alıntı:

  “‘Düşmanlarını kutsa’- Beddua ederek onların Hakikat’e dönmesini sağlayamazsın. Günaha davet edildiğinde, Şeytan’ın dönüştürülmesi için dua etmek en iyi çözümdür. Bu hepimiz için geçerli olup, özgür kılınmak adına gitmemiz gereken en anlamlı yoldur. Karanlık melekle savaştığımızda, kızgınlığını arttırır ve bela olana tutunuruz. Ta ki boşluğumuzda ve garip direncimizde yere serilene ve teslim olana kadar. Diğer taraftan hem kendimiz, hem de şeytanın dönüştürülmesi için dua ettiğimizde, düşmanı savaşmayı mümkün kılmayacak olan bir yere yerleştiririz. Ya gerçek anlamda dönüşüme uğramalı, ya da hızlı bir şekilde çekilmelidir. Artık açıkta olan ve engellenen odur, biz değil.

  Hepimiz bu ‘saçma’ formülü biliriz: kıçımıza tekmeyi yediğimizde sarf edilen şu deyimi … ‘vade retro satanas (geldiğin yere dön, şeytan)’. Aslında şeytana burada söylememiz gereken: ‘Barışın öpücüğünü ve Tanrı’nın affını almaya, görkemli Tanrı’ya itaat etmeye gel birader. Seni herşeye rağmen seviyoruz. Kendi kurtuluşumuz için dua ederken, seni de dualarımıza dahil ediyoruz! Böylece meyve vermeyen isyanından tamamen ıslah olur, özgürleşebilirsin.’ Katlanılacak gibi olmayan, şaşırtıcı bir durum … Şeytani duyguların peşinde giden bir insana kendi silahıyla saldırdığımızda, o insanın kötülüğünün arttığını, ancak içine, derin bir yere gömülmüş olan ışığa seslendiğimizde nasıl silahsız kaldığını, tedirgin olduğunu ve kötü emellerini yansıtamadığını fark edeceksin.

  Bu bana ilhamla gelen, harikulade bir bulgu … Şeytan’ın dönüş için kovalandığını hayal etmenin tek bir yolu var. Anında bazı kutsal ruhların müdahale edeceğini görür, bizler de bu inanılmaz olayın gerçekleşmesi için destek oluruz: Şeytan imanlı olanlar tarafından sevgiyle kovalanır, baştan çıkaran baştan çıkarılır, af ve merhamet ile ona meydan okunur … Şeytan tilki avında gibi kovalanır ve dizlerinin üstüne çökmüş azizler zorlu isyancı için duydukları sevgiden ötürü ağlar… Hem başarıyı hem de Tanrı’nın en güzel meleğinin yeniden bütünleştiğini tahmin edebilirsin!

  Yeteri kadar kendimizi savunduk ve pasif kaldık. İnanılmaz bir atılganlıkla sürüden ayrılmış olan kardeşlerimize ulaşmalı, onları sevgiyle geri kazanmalıyız.

  O zaman İsa’nın gerçek müritleri oluruz. Gülünç gelebilir, ancak inan bana bu dünyada bize dolap çeviren talihsizliklerden kurtulmak için tek çözümdür bu.”

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s