Accomplishing The Post “Know Thyself”… / “Kendini Bil” Yazısını Tamamlamak…

(Türkçe için comment’e bkz.)
 
“Rebirth”,Toni C.Salerno

Yesterday we told you, that starting from today we will read and explore the book The Reality of Being – The Fourth Way together, taking off for a journey to our original blueprint. But today we feel like to complement the article of yesterday, especially the part of “the fuller birth version”. Why do we forget ourselves, our “inner-self”? Does it make any sense, that we are born with a full package, than forget all about our potentials, talents, etc. in order to remember it in this life? Yes, it makes sense – indeed!

Let’s have a look at an excerpt from the book (first one) Conversations with God by Neale Donald Walsch.

”The deepest secret is that life is not a process of discovery, but a process of creation. You are not discovering yourself, but creating yourself a new. Seek, therefore, not to find out Who You Are, seek to determine Who You Want To Be. […] Your job on Earth, therefore, is not to learn (because you already know), but to remember Who You Are. And to remember who everyone else is. […]

[…] But what is the point of it all? First you make us forget Who We Are, so that we can remember  Who We Are? 

Not quite. So that you can create Who You Are and What You Want To Be. This is the act of God, being God. It is Me being Me – through you!

This is the point of all life.

Through you, I experience being Who and What I Am. Without you, I could know it but not experience it. Knowing and experiencing are two different things. I’ll choose experiencing every time. […]”

Waouwww, that is so impressive – and now the idea about remembering the “fuller birth version” makes sense.

By the way, we will now correct one word in yesterday’s post: it should be “remember and re-create” insteed of “discover” (see 2nd paragraph). We think it is reasonable.

So while exploring the book about Gurdjieff’s path to ourselve, we will sometimes have complementary posts from other books/articles, etc. The aim is to show also other ideas or concepts and – furthermore – to point out, that there is a common vision about how “to be”.

We wish you a fantastic day – and be ready to take off for a journey to our inner-selfs soon!

This entry was posted in Popüler Kitap Alıntıları / Popular Books Excerpts. Bookmark the permalink.

1 Response to Accomplishing The Post “Know Thyself”… / “Kendini Bil” Yazısını Tamamlamak…

 1. nalan&nico says:

  “Kendini Bil” Yazısını Tamamlamak…

  Dün “The Reality of Being – The Fourth Way” kitabını baz alarak “gerçek kimliğimize”götüren yolda birlikte ilerleyeceğimizi ifade etmiştik. Ancak bugün, dün sizinle paylaşmış olduğumuz yazıyı tamamlamak, özellikle “gerçek kimlik” ifadesine ilişkin açıklayıcı bilgi eklemek istiyoruz. Kendimizi, gerçek kimliğimizi neden unutuyoruz? Fiziksel dünyaya geldiğimizde unuttuğumuz potansiyelimizi, yeteneklerimizi vb. bu hayatta tekrar hatırlamanın nasıl bir faydası olabilir? Aslında bu süreç mantıklı, hem de çok!

  Neale Donald Walsch’ın kaleme aldığı “Tanrı ile Sohbet” kitabından (ilki) bir alıntıya hep birlikte göz atalım.

  ”[…] Yaşamın en derin sırrı, yaşamı keşfetme süreci değil, YARATMA sürecidir. Kendinizi keşfetmiyorsunuz, kendinizi YENİDEN yaratıyorsunuz. Bu yüzden kim olduğunun arayışı yerine, KİM OLMAK İSTEDİĞİNİ bilmenin arayışına gir.[…]
   
  Dünyadaki göreviniz […] öğrenmek değil (çünkü zaten BİLİYORSUNUZ) HATIRLAMAKTIR. Başkalarının da kim olduğunu yeniden hatırlamaktır. Bu yüzden görevin büyük bölümü başkalarına da kim olduklarını hatırlatmaktır, ki onlar da hatırlayabilsinler.

  Mantıksal olarak ne olmadığınızı bilmeden ne olduğunuzu bilemezsiniz. […] ancak yaratarak kendinizi yaratıcı olarak bilebilirsiniz. Ve kendinizi yok etmeyi bilene kadar kendinizi yaratamazsınız. Bir anlamda olmak için önce “olmamalısınız”. […] tabii kim ve ne olduğunuzu olmamanız sizin için olanaksızdı. Çünkü daima saf, yaratıcı spirit olduğunuzu ve daima olcağınınızı biliyordunuz. Bu yüzden en uygun şeyi yaptınız. Gerçekten kim olduğunuzu unutmayı seçtiniz. Fiziksel evrene girdiğinizde kendinizi hatırlamaktan vazgeçtiniz. Bu size kim olduğunuzu seçme olanağı verdi. Tanrının bir parçası olduğunuzun size söylenmesi yerine bunu seçerek bilmek istediniz.

  […] Kendini mi deneyimliyorsun? – Evet.”

  Ne kadar etkileyici. “Gerçek kimliğimizi hatırlamak” ifadesi anlam kazanıyor bu bilgiler ışığında.

  Bu arada, dünki yazımızda bir kelimeyi değiştireceğiz şimdi: “keşfetmek” yerine “hatırlamak ve yeniden yaratmak” olmalı (bkz 2. paragraf). Yukarıda yazdıklarımızı dikkate aldığımızda bu daha mantıklı.

  Gurdjieff’in öğretisi ile birlikte “kendimize doğru” yolculuğa çıktığımızda , okuduklarımızı içselleştirebilmek için ara ara irdelediklerimizi tamamlayan kitap alıntılarına/yazılarına yer vereceğiz. Hedef, başka düşüncelere ve konseptlere de yer vermek ve – aslında – “olmak” ile ilgili ortak bir görüşün/vizyonunun olduğunu göstermek.

  Harika bir gün geçirmenizi diliyoruz. Yakında “kendimize doğru” yolculuğa çıkacağız, hazırlanın!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s