Ancient Hermetic Creed / Kadim Bir Hermetik İnancı

(Türkçe metin için comment’e bkz.)

We present you, in honor of the many luminaries of the golden chain of love, wisdom  and beauty that originated from Egypt, Greece and Alexandria  and who embodied what we know as the HERMETIC SCHOOL and that have  sparkled divine light on earth, the ANCIENT HERMETIC CREED taken from the French re-actualized in modern terms (shown below) document by the  Belgian pythagorician Jean Mallinger, part of the Leon Lelarge archive fund :

I believe in you, Father of all the worlds and beings, unfathomable and unknowable God, Principle and end of all things, Master of Life and Death, permanent creator of all forms. Your realm has given life to matter and all that come to life from her.

I believe you are the Sovereign Master of my Double (spirit, soul), and that you have inserted it in matter’s prison so to give to it capacity to suffer and progress towards you. I believe that you are surrounded by legions of Mediators who assists us in the difficult time and chase afar the lower powers and their maleficent mirage. I believe that YOU ARE WARMTH and LIGTH and the benevolent sun is the image of your rays. I believe that by prayer, my double elevates itself towards you and by deep meditation, I listen to you speaking within me. I believe my double to journey back to the Island of the Blessed after you will have it weighted by the sacred psychostasy and you will have found it PURE. I believe that my thought has wings and I am as much responsible of it than of my material deeds; I believe it to be stretched afar, and that it can because of that do good as well as evil, so I believe I must orientate it towards you so that it can elevates itself, pure, towards the sky. I believe my deeds to follow me  and that I will harvest the fruits that I would have sown. I believe that you have let me free to follow your path or to escape from it, but I am not free of being accountable towards you of my chosen path.

I believe that by your Rites and the blessed power of the Fire, I can reach you without detour and that by the incense I can honor and sanctify you. I believe that your Word was inscribed in our doubles and that the respect of natural laws allows us to hear it. I believe your spoken word illuminates my mind when it is upright and without all dirt from earth. I believe that by your sacred Name I can repel the tempting snake and dissipate the most obscure shadows. I believe that by bearing on my heart your written name on incorruptible metal I hold on my heart my shield. I believe that by prayer and by the rite I can rejoin your psycho-pomp mediator and assist the lost doubles in the night of the primal trial, that casted out of the dross of the body, have not suffered the second death that bring them to your threshold of light.

I believe that by the dreams you often point us the direction by the mysterious language of the symbol. I believe that your protection keeps us from danger if our faith in your strength may have reached your Right. I believe that you are Light, Warmth and Life and that your Presence within us devours us with a mystical fire and dip us in ravishment and ecstasy.

O Strength, strengthened by all strengths, Supreme Intelligence, shining of all its lights, I give into thy hands my double and that your Will be done !

Be blessed for your goods, blessed for the salutary trials that you have sent us, blessed in the centuries of centuries !

By the Rite, the Prayer and deep Meditation, i unite with you, in the egregore of the Just, forever !

:: :: :: :: :: :: ::

top  picture  origin:

Frontispiece from volume 1 (of 6)

of  Sylvain Marechal’s  ‘ Voyages de Pythagore’

Paris, 1798, from our personal library.

and

Picture of the original typescript document in French

from Jean Mallinger’s typewriter, in our personal archives.

This entry was posted in Ruhun Rehberi / Soul Guidance. Bookmark the permalink.

2 Responses to Ancient Hermetic Creed / Kadim Bir Hermetik İnancı

 1. nalan&nico says:

  Kadim Bir Hermetik İnancı

  KADİM BİR HERMETİK İNANCInı sizinle paylaşmaktan onur duyuyoruz. Söz konusu metin Belçikalı pitagorian Jean Mallinger’in Leon Lelarge’in arşivinde bulunan Fransızca bir dokümanından modern bir dile çevirilmiştir.

  Mısır, Yunanistan ile İskenderiye’den gelen, HERMETİK OKUL’da hayat bulan, dünya yüzünde kutsal ışık ile parıldayan, aşkı, bilgeliği ile güzelliği bize gösterenlerin anısına…

  Tüm dünyaların ve varlıkların babası, sırrına erişilemez ve bilinmeyen Tanrı, herşeyin kaidi ve sonu, Hayatın ve Ölümün Efendisi, tüm şekillerin baki yaratıcısı, sana inanıyorum. Senin krallığın maddeye hayat verdi ve herşey burada hayat buluyor.

  İkizimin (ruh, öz) Egemen Efendisi olduğuna inanıyorum, ıstırap çekmesi ve sana doğru ilerlemesi için onu maddeye hapsettiğine. Arabuluculardan oluşan ordular tarafından kuşatıldığına inanıyorum, bizi zor zamanlarda destekleyen ve kötü güçlerden ve onların zarar veren hilelerinden koruyan. SICAKLIK ve IŞIK OLDUĞUNA inanıyorum, yardımsever güneş, ışınlarının bir yansıması. Dua ettiğimde ikizimin sana doğru yükseldiğine inanıyorum. Derin bir meditasyon yaptığımda ise içimde konuşan sesini dinliyorum. Psikotazide (ruhların tartılması, ölümden sonraki vicdani hesaplaşma) ARINMIŞ olduğuna kanaat getirdiğinde, İkizimin KUTLU ADA’ya döneceğine inanıyorum. Düşüncemin kanatları olduğuna ve onun sorumluluğunu taşıdığıma inanıyorum, nasıl ki fiziksel hareketlerimden sorumlu olduğum gibi; gerilebildiğine, böylece iyiyi ama aynı zamanda kötüyü de yapabildiğine inanıyorum, bu yüzden onu sana doğru yönelterek arınmış bir şekilde göğe doğru ilerleyebilmesini sağlamalıyım. Davranışlarımın beni takip ettiğine ve ektiğim meyvelerin hasadını alacağına inanıyorum. Yolunu takip etmekte veya yolundan kaçmakta beni özgür bıraktığına inanıyorum, ancak seçtiğim yolda sana doğru gelirken davranışlarımdan mesul tutulduğumu biliyorum.

  Ritüel ve Ateş’in kutsal gücü ile sana doğrudan ulaşabildiğime, tütsü ile seni onurlandırabildiğime ve kutsayabildiğime inanıyorum. Söz’ünün ikizlerimizde kayıtlı olduğuna ve doğanın kanunlarına gösterilen saygının bunu duymamızı mümkün kıldığına inanıyorum. Söz’ünün dürüst ve dünyanın kirlerinden arınmış zihnimi aydınlattığına inanıyorum. Kutsal Ad’ını zikrederek baştan çıkartan yılanı defedebildiğime ve en karanlık gölgeleri dağıtabildiğime inanıyorum.

  Bir mıska/tılsımın üzerinde yazılı olan Adın’ı kalbimin üzerinde bir kalkan gibi taşıdığımda inanıyorum. Dua ve ritüeller ile psiko-pomp arabulucularına (ölümden sonra ruha eşlik eden) kavuşabildiğime ve kaybolmuş ikizlere, onları sersem vücutlarından kovan ilk yargının gecesinde (ölüm) destek olabildiğime inanıyorum. Bu kaybolmuş ikizler, onları Sen’in ışığının eşiğine getirecek olan ikinci yargının ıstırabını henüz çekmemiş.

  Rüyalarımız aracılığıyla, sembollerin gizemli dili ile bize çoğu kez yön verdiğine inanıyorum. Gücüne olan inancımız sana ulaştığında himayenin bizi tehlikelerden koruduğuna inanıyorum. Işık, Sıcaklık ile Hayat olduğuna, içimizdeki Varlığın bizi gizemli bir ateş ile yuttuğuna, çoşku ve büyük bir zevk içinde yüzmemize neden olduğuna inanıyorum.

  Ah o Güç, tüm güçlerin güçlendirdiği, o Yüce Zeka, tüm ışıkları parlayan, ikizimi sana teslim ediyorum, Niyet ettiğin olsun!

  Güzel hediyelerin, bize gönderdiğin faydalı imtihanların için sonsuza dek şükrediyoruz!

  Ritüel, Dua ve derin Meditasyon ile seninle bütünleşiyorum, adil insanların egregore’sinde, sonsuza dek!

  :: :: :: :: :: :: ::

  Görseller:
  1 – Sylvain Marechal’in ’ Voyages de Pythagore’ (volume 1, Paris 1798, şahsi kütüphanemizden) başlıklı kitabın kapağında bulunan görsel.

  2- Jean Mallinger’in orijinal Fransızca dökümanı (şahsi arşivlerimizden)

 2. Pingback: From the Pythagorean Tradition |

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s