“Beyond” – Spiritüel Message by Tina Turner / “Beyond (Ötesi)” – Tina Turner’in Spiritüel Mesajı

[Türkçe metin için comment’e bkz.]

“Beyond” Spiritual Message Vokalized by Tina Turner inspired by Deepak Chopra and RUMI

Nothing lasts forever, nobody lives forever. The Flower dries and dies, the winter passes and spring comes. Embrace the circle of life: That is the greatest love. Go beyond the fear. Don’t give in to the insistence of fear, anger and vengeance and thou shall be beyond the fear, where love grows and thrives. To be liberated means to really feel yourself. Start each day like the birds singing. Singing helps you beyond, far, further, more and more.

We want to let go of our old way of thinking and find and maintain a new way of seeing.We need regular training, a real training. True and false is limited. Go beyond!

Prayers create clarity in the mind and bring peace to the soul. Go inside and feel the unity with everything! Sing – singing will take you beyond, far, further, always further. We are all equal, uniform in finding our way back to the origin, to the one, to unity.

Overcome the vindictiveness. Let us be teachers and students at the same time – what a great moment!

Go inside and feel the Unity with everything. Sing! Singing takes you beyond! Far, further away always further! Continue to grow. Go on a journey inward so quiet and you’ll hear the Inaudible. You will become patient and you will receive the unreachable. So you will open and invite the unexpected and be thankful: The incomprehensible can come to you.

Be present, focus completely in the moment: So you are free from time and space. Start each day like the birds singing. Singing guides you beyond, far, further, more and more.

What has LOVE to do with all this? LOVE grows when you trust. If you trust, LOVE will heal and renew. LOVE inspires and gives us the strength to enlarge. It makes us loving and more lovable persons. LOVE gives us a feeling of security and brings us closer to GOD. If you go beyond all your known surroundings and limitations – you will find true LOVE. Don’t stop singing – Singing helps you go beyond, far, further, more and more …

Click here to listen to the Spiritual Message.

This entry was posted in Ruhun Rehberi / Soul Guidance, Sanat & Medya / Art & Media. Bookmark the permalink.

1 Response to “Beyond” – Spiritüel Message by Tina Turner / “Beyond (Ötesi)” – Tina Turner’in Spiritüel Mesajı

 1. “Beyond (Ötesi)” Spiritüel Mesaj

  Deepak Chopra ve Mevlana’dan ilham alan Tina Turner tarafından seslendirilmiştir

  Hiçbir şey sonsuza dek sürmez, hiç kimse sonsuza dek yaşamaz. Çicek kurur ve ölür, kış geçer ve ilkbahar gelir. Yaşam döngüsünü kucakla: Bu, en büyük aşktır. Korkunun ötesine git.

  Korkunun, öfkenin ve intikamın karlarlılığına teslim olma, aşkın büyüdüğü ve serpildiği yerde, korkunun ötesinde olmalısın. Özgürlüğe kavuşmuş olmak kendini gerçekten hissetmek demek. Her bir güne kuşlar gibi şarkı söyleyerek başla. Şarkı söylemek, seni öteye, uzaklara, daha da uzaklara götürmeye yardım eder.

  Eski düşünce kalıplarımızdan arınmak ve görmenin yeni bir yolunu keşfedip, onu korumak istiyoruz. Düzenli, gerçek bir çalışmaya ihtiyacımız var. Gerçek ve yanlış sınırlıdır. Ötesine git!

  Dualar akılda berraklık, ruhta barış yaratır. İçine dön ve herşeyin birliğini hisset! Şarkı söyle – şarkı söylemek seni öteye, uzaklara, her zaman daha da uzaklara götürür. Hepimiz eşitiz, kaynağa, O’na, birliğe dönüş yolumuzu bulma biçimimiz aynı.

  Kindarlığın üstesinden gel. Bırak, aynı zamanda hem öğretmen hem de öğrenci olalım – bu ne kadar büyük bir an!

  İçine dön ve herşey ile bir olduğunu hisset. Şarkı söyle! Şarkı söylemek seni öteye taşır! Uzaklara, daha da uzaklara, daima! Büyümeye devam et. Derinliklerine doğru bir yolculuğa çık, sessiz ol, işitilemez olanı işeteceksin. Sabırlı olmayı öğreneceksin ve ulaşılamaz olanı elde edeceksin. Böylece kendini açarak, beklenmeyeni davet edecek ve minnettar olacaksın: Anlaşılamaz olan sana gelebilir.

  Şu anda ol, tamamen ana odaklan: Böylece zamandan ve mekandan bağımsızsın. Her güne kuşlar gibi şarkı söyleyerek başla. Şarkı söylemek seni öteye, uzaklara, daha da uzaklara götürür.

  Tüm bunların AŞK ile olan ilgisi nedir? AŞK, güvendiğin zaman büyür. Güvendiğinde, AŞK iyileştirecek ve yenileyecektir. AŞK, ilham verir ve genişlemek için bize kuvvet verir. Bizleri seven ve daha da çok sevilen kişiler yapar. AŞK bize güven duygusu verir ve bizi TANRI’ya yakınlaştırır. Bildiğin tüm kuşatmaların ve sınırlamaların ötesine gittiğinde – gerçek aşkı bulucaksın. Şarkı söylemeyi bırakma – Şarkı söylemek seni öteye, uzaklara, daha da uzaklara götürür…

  Mesajı dinlemek için: http://www.youtube.com/watch?v=6ygh0Lg2ulE

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s