Lessons Learned 3: “Listen To Your Inner Voice” / Hayat Dersi 3: “İç Sesini Dinle”

[Türkçe metin için yorum bölümüne bkz.]

 * * *

Do you know how to become a Temple so to receive God’s visit?

No.

By being pure.

I’m not pure, on the contrary, the more I work on myself, the more I see dirt in me.

But, do you know, that by using the word “purifying”  we  don’t mean cleaning yourself in an ordinary way. “Not being pure enough” doesn’t mean “you are dirty”. No, God would never talk like this about what he has created. You just have to understand how to differentiate the voices in you, so you can recognize GOD’s VOICE, when he is acting through you. “Being pure” means “being you”, “being in alignment with yourself”, “being ONE voice”…

 * * *

I had this experience in form of an inner dialogue last weekend, when I was doing an exercise.  It made me understand, why “inner voices” are so important. Gratitude.

Here, you won’t find a guidance about “how to cope with inner voices”, I’m sorry. This is just a plain sharing of a deep inner observation. The words you are going to read are my experiences, most likely you have other ones. It would be nice, if you would contribute by writing your own words into the comment section. Like this we have a pool of individual knowledge, so everybody can benefit from each others experiences.

According to their indicators, I’m dividing my voices into 3.

“The Child” – Voices linked to limiting thinking patterns from the past, mostly childhood. They are not aware of “being limiting” (no experience made, so still immature), so nobody can re-assign them. These thoughts expressed by voices are coming up, until they will make their needed experience. How to recognize them? They are depressive and mostly create fears. How to deal with? Somehow they are part of my personality, so I have to be nice, but at the same time directive.

 “The gods” – Attention, “gods” with a small “g” (a must read post: “who are the gods?”)! These voices are dangerous, very destructive, even evil. The tone they are using is sweet-talk, but sneaky. Mostly these voices are accompanied by phantasies, illusions, worst-case scenarios. How to deal with? They are definitely NOT part of the personality (even, if they want you to believe in this), so ignoring them is full on-site.

“The Angelic” – OUR INNER VOICE: tolerant, constructive, patient, trusting and caring.

It is difficult to reach out for that pure, angelic voice, due to the many layers/veils we gain since our birth. Yet, I can recognize it, because it is the only voice, which is creating a feeling of inner peace by saying “Trust God and his machinery, the Universe. You will see, everything will be allright”.

Having a steady connection to this voice, we will be able to establish a relationship to our higher-self. Being aligned with it, God’s visit in us will be possible. How come? Because we will be so poor in voices (!), that we will recognize His Voice immediately.

This entry was posted in İlham verici / Inspirational and tagged , , , . Bookmark the permalink.

1 Response to Lessons Learned 3: “Listen To Your Inner Voice” / Hayat Dersi 3: “İç Sesini Dinle”

 1. Hayat Dersi 3: İç Sesini Dinle

  * * *
  Tanrı’nın seni ziyaret edebilmesi için bir Mabet yeri olmalısın. Bunu nasıl yapabilirsin, biliyor musun?

  Hayır.

  Arınarak.

  Arınmış değilim, tam tersine, kendime döndükçe, içimdeki kiri görüyorum.

  “Arınarak” derken, kendini sıradan bir şekilde temizlemeni beklemiyoruz, bunu bilmelisin. “Yeterince arınmış olmamak, “ kirlisin” demek değildir. Hayır, Tanrı kulları hakkında asla bu şekilde konuşmaz. Sadece içindeki sesleri ayırt etmelisin, böylece senin aracılığın ile kendini tezahür ettiğinde TANRI’NIN SESINI tanıyabileceksin. “Arınmış olmak”, “kendin olmak”, “kendinle hizada olmak”, “TEK bir ses olmak” demektir…

  * * *
  Geçen haftasonu yoğunlaştığım bir odaklanma çalışması esnasında birden içimde beliren bir diyalogdu bu. Yaşadığım bu olay ile “iç sesler”in önemini kavradım. Minnettarım.

  “İç seslerle nasıl başa çıkılır” gibi sorulara yanıt veren bir rehber bulamayacaksınız burada, üzgünüm. Bu yazımda sadece içime dönük yaptığım derin gözlemlerimi paylaşıyorum sizlerle. Okumak üzere olduklarınız sadece benim tecrübe ettiklerim, büyük bir ihtimal ile sizinkiler farklıdır. Yazının sonunda bulunan yorum kutucuğuna kendi gözlemlerinizi paylaşsanız ne güzel olur. Böylece herkes birbirinin deneyimlerinden faydalanabilir.

  Özelliklerini göz önünde bulundurarak içimdeki sesleri 3’e bölüyorum.

  “Çocuk” – Geçmişten, çoğunlukla çocukluk dönemlerinden, kalan düşünce kalıpları ile ilintili sesler. “Sınırlayıcı” (tecrübe edinemedikleri için henüz olgunlaşamadılar) olduklarının farkında değiller, böylece hiç kimse onlara yeni bir görev veremiyor. Seslerle ifade edilen bu düşünceler gerekli olan tecrübeyi edinene kadar gelip gidecekler. Peki onları nasıl ayırt ediyorum? Depresifler ve çoğunlukla korku yaratıyorlar. Peki nasıl başa çıkıyorum? Kişiliğimin birer parçası olduklarından onlara yine de iyi, ancak aynı zamanda yol gösterici davranarak.

  “tanrılar” – Dikkat, burada “tanrılar” kelimesi küçük bir “t” ile yazılır (mutlaka okumanız gereken bir yazımız: “who are the gods?”, http://greenmanscreations.com/2011/08/19/who-are-the-gods/)! Bu sesler tehlikelidir, çok yıkıcıdır, hatta beladır. Tatlı dilli, ancak aynı zamanda sinsidirler. Çoğunlukla bu seslere kuruntu, illüzyon, en kötü durum senaryoları eşlik eder. Ne yapmalı? Bu sesler kesinlikle kişiliğin bir parçası DEĞİLDİR (bunu sana inandırmak isteseler bile), bu yüzden onları görmemezlikten gelmek en iyisidir.

  “Melek” – İÇ SESİMİZ: anlayışlı, yapıcı, sabırlı, güvenen ve başkalarını önemseyen.

  Bu arınmış, melek gibi sese erişmek zor, çünkü doğumumuzdan bu yana iç gözümüzü/sezgimizi katman katman örtülerle karanlığa büründürdük. Yine de, “Tanrı’ya ve onun kurduğu dev makanizmaya, Evren’e güven. Göreceksin, herşey çok iyi olacak” diyen ve iç huzuru yaratabilen o tek sesi ayırt etmeyi başarıyorum.

  Bu ses ile sürekli olarak bağlantıda kalabilmek, yüksek benliğimiz ile olan ilişkimizi kuvvetlendirecektir. Onunla hizalandığımız anda, Tanrı’nın ziyareti mümkün kılınacaktır. Nasıl mı? İçimizdeki sesler o kadar azalacak ki (!), O’nun sesini anında ayırt edebileceğiz.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s