On Judgement / Yargılamak Üzerine

[See into comment for the English text.)

[…] her ruh kendi yüksek amacı doğrultusunda, kendi en hızlı hatırlama yolunu, kendi olaylarını ve koşullarını yaratıyor – şimdi denilen her anda.

Bu nedenle bir başkasının seçtiği yolu yargılama. Başarıyı kıskanma, başarısızlığa acıma. Çünkü ruhun kayıtlarındaki başarının ve başarısızlığın ne olduğunu bilemezsin.

Binlerce kişinin yaşamını kurtaran bir ölüm felaket midir? Çevresindekilere acıdan başka bir şey vermeyen “başarılı” bir insanın hayatı zevkli bir yaşam mıdır? Buna rağmen yargılama, olaylardan öğrenen ama her varlığın kendi yolunu çizmesine izin ver.

Bu, yardım çağrısını duymazdan gelmek ya da bazı koşulları ve olayları değiştirmek için kendi ruhunun dürtülerine kulak vermemek anlamına gelmiyor. Ne yaparsan yap, etiket koymaktan ve yargılamaktan kaçınmak anlamına geliyor. Her olay bir armağandır ve her deneyimde bir hazine gizlidir.[…]

[…] Ama yargılama ve suçlama. Çünkü bir şeyin neden olduğunu ve nasıl bir sonu olacağını bilmiyorsun.

Ve şunu hatırla: Suçladığın şey seni suçlayacaktır. Yargıladığın şey ise bir gün kendin olacaksın. […]

“Tanrı ile Sohbet”, 1.Kitap, Neale Donald Walsch


This entry was posted in Popüler Kitap Alıntıları / Popular Books Excerpts and tagged , , , . Bookmark the permalink.

1 Response to On Judgement / Yargılamak Üzerine

 1. […] Each soul is a Master—though some do not remember their origins or their heritages. Yet each creates the situation and the circumstance for its own highest purpose and its own quickest remembering—in each moment called now.

  Judge not, then, the karmic path walked by another. Envy not success, nor pity failure, for you know not what is success or failure in the soul’s reckoning. Call not a thing calamity, nor joyous event, until you decide, or witness, how it is used. For is a death a calamity if it saves the lives of thousands? And is a life a joyous event if it has caused nothing but grief? Yet even this you should not judge, but keep always your own counsel, and allow others theirs.

  This does not mean ignore a call for help, nor the urging of your own soul to work toward the change of some circumstance or condition. It does mean avoiding labels and judgment while you do whatever you do. For each circumstance is a gift, and in each experience is hidden a treasure.

  […] But judge not, and neither condemn, for you know not why a thing occurs, nor to what end.

  And remember you this: that which you condemn will condemn you, and that which you judge, you will one day become.[…]

  “Conversation with God”, Book 1, Neale Donald Walsch

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s