Toplumsal Bilinç / Worldwide Consciousness

[See into comment for the English text.]

[…] Dünyada yaşanan tüm olumsuzluklar, felaketler de toplumsal bilincinizin sonuçlarıdır. Bu olayların nedeninin benim iradem ve arzum olduğunu sanıyorsunuz. Oysa ben sadece gözlemciyim. Olayları engellemek için de hiçbir şey yapmam. Çünkü o zaman sizin özgür iradenize müdahale etmiş olurum. Böyle bir müdahale sizin tanrısal deneyiminizi engellemek demektir. Oysa tanrısallığınızı siz ve ben birlikte seçmiştik.

Bu yüzden dünyada kötü olarak algıladığınız hiçbir şeyi lanetlemeyin. Lanetlemek yerine kendinize şu soruyu sorun:”Neyi kötü olarak yargılıyorum? Ve eğer değiştirmek istediğim bir şey varsa bunun için ne yapıyorum?”

İçinize sorun: “Kendimin hangi parçası bu felaketten deneyim kazanmak istiyor? Varlığımın hangi boyutu bu deneyimi kazanmak için felaketi kendisine çekti?”

Yaşamınızın her anının yaratıcısı sizsiniz. Tüm olaylar kim olduğunuza karar vermek ve olmak için yarattığınız olanaklardır.[…]

[…] Dünya bu halde çünkü siz seçtiniz. Sistematik olarak kendi çevrenizi yok ediyor, sonra da doğal felaketler olarak tanımladığınız olayları doğanın ya da Tanrı’nın intikamı olarak düşünüyorsunuz. Kendinizi kandırıyor ve bu kandırmacıyı intikam olarak tanımlıyorsunuz.

Hiçbir şey ama hiçbir şey doğadan daha şefkatli değildir. Ve hiçbir şey – doğaya – insan kadar gaddar olmamıştır. Tüm bunlardan sıyrılıp sorumluluğunuzu reddediyorsunuz. Kendi hatanız olmadığını söylüyorsunuz. Evet doğru, bu bir hata sorunu değil, seçim sorunu.

Yağmur ormanlarını yok edilmesine yarın son verebilirsiniz. Gezegeninizin koruyucu tabakasına tecavüz etmeye yarın son verebilirsiniz. Eko sisteminizin canını okumaya yarın son verebilirsiniz. Kar tanelerini yarın bir araya getirebilirsiniz. Ama erimeyi durdurmak istiyor musunuz? Yapacak mısınız?

Aynı şekilde yarın tüm savaşları durdurabilirsiniz. Tüm gereken şey düşünce birliğine varmanız. Ama birbirinizi öldürmeyi durdurmak kadar basit bir şeyde bile anlaşamıyorsunuz. Yumruğunuzu sıkarken cenneti nasıl yaratabilirsiniz? Kendiniz için yapmadığınızı sizin için yapmam; bu yasadır.

Dünya sizden dolayı bu halde. Yaptığınız ve yapmadığınız seçimlerin bir sonucu bu. […]

[…] Bu dakikada dünyadaki açlığı durdurmak için, bu anda hastalıkları iyileştirmek için gücünüz de yeteğiniz de var. Sana kendi tıp dünyanızın tedavileri engellediğini, alternatif ilaçları ve yolları onaylamayı reddettiğini söylersem ne dersin?

Çünkü alternatif yollar “iyileştirme” mesleğinin yapısına bir tehdit oluşturuyor. Dünya devletlerinin açlığa son vermeyi istemediğini söylersem bana inanır mısın?

[…] Hangi doktor iyileştirmek istemez ki? Hangi politikacı kendi insanlarının ölmesini ister ki?

Bireysel olarak hiçbiri istemez, doğru. Ama doktorluk ve politika kurumlaştı. […]

“Tanrı ile Sohbet”, 1.Kitap, Neale Donald Walsch

This entry was posted in Popüler Kitap Alıntıları / Popular Books Excerpts and tagged , , , . Bookmark the permalink.

1 Response to Toplumsal Bilinç / Worldwide Consciousness

 1. […] Deep personal disappointments are responses which are chosen, and worldwide calamities are the result of worldwide consciousness.

  Your question infers that I choose these events, that it is My will and desire they should occur. Yet I do not will these things into being, I merely observe you doing so. And I do nothing to stop them, because to do so would be to thwart your will. That, in turn, would deprive you of the God experience, which is the experience you and I have chosen together.

  Do not condemn, therefore, all that you would call bad in the world. Rather, ask yourself, what about this have you judged bad, and what, if anything, you wish to do to change it.

  Inquire within, rather than without, asking: “What part of my Self do I wish to experience now in the face of this calamity? What aspect of being do I choose to call forth?” For all of life exists as a tool of your own creation, and all of its events merely present themselves as opportunities for you to decide, and be, Who You Are.[…]

  […] the world exists the way it exists because you have chosen for it to. You are systematically destroying your own environment, then pointing to so-called natural disasters as evidence of God’s cruel hoax, or Nature’s harsh ways. You have played the hoax on yourself, and it is your ways which are cruel.

  Nothing, nothing is more gentle than Nature. And nothing, nothing has been more cruel to Nature than man. Yet you step aside from all involvement in this; deny all responsibility. It is not your fault, you say, and in this you are right It is not a question of fault, it is a matter of choice.

  You can choose to end the destruction of your rain forests tomorrow. You can choose to stop depleting the protective layer hovering over your planet. You can choose to discontinue the ongoing, onslaught of your earth’s ingenious ecosystem. You can seek to put the snowflake back together—or at least to halt its inexorable melting—but will you do it?— You can similarly end all war tomorrow. Simply. Easily. All it takes—all it has ever taken—is for all of you to agree. Yet if you cannot all agree on something as basically simple as ending the killing of each other, how can you call upon the heavens with shaking fist to put your life in order?

  I will do nothing for you that you will not do for your Self. That is the law and the prophets.

  The world is in the condition it is in because of you, and the choices you have made—or failed to make.[…]

  […] You’ve the power and the ability right now to end world hunger this minute, to cure diseases this instant. What if I told you your own medical profession holds back cures, refuses to approve alternative medicines and procedures because they threaten the very structure of the “healing” profession? What if I told you that the governments of the world do not want to end world hunger? Would you believe me?

  […] No doctor wants to deny a cure. No countryman wants to see his people die.

  No individual doctor, that’s true. No particular countryman, that’s right. But doctoring and politics have become institutionalized […]

  “Conversations with God”, Book 1, Neale Donald Walsch

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s