Thought is Creative / Düşünce Yaratıcıdır

Celsus Library, Ephesus-Selçuk/Izmir

[Türkçe için yorum bölümüne bkz.]

* * *

You always encounter the same events because nothing changes in you!

Like attracts like.

A particle of paradise moves towards paradise, a particle of hell towards hell.

According to Lupelius’ philosophy our states of Being attract the events that correspond to them, and events cause us to return to those same states. Only the will can stop this endless circle, this never-ending mechanical game and break the hynotic cycle in which man’s existence is circumscribed. Thought is creative. Thought creates. Events are the materialization of our thoughts, of our states of Being. Therefore, states and events are the same thing. States are produced in the Being of every man and events manifest themselves in his life, over time, and seem to originate independently of his will. In reality we are the ones who have intensely invoked them and unsconsciously created them.

Whether positive or negative, a man’s thoughts are always creative and they will unfailingly find a way to materialize. Our thoughts, like hand-written invitations, sent and then forgotten, attract events that correspond to them. In due course, when we are no longer even thinking about them, circumstances, meetings, events, problems and accidents, downfalls and failures, knock at our door like unwelcome guests with a secret and longstanding invitation nevertheless. Only neglect of our states of Being, which are the true cause of such events, makes them appear to be sudden and unexpected.

The unexpected always requires a lengthy preparation.

No external event can happen to a man without his consent, albeit unconscious. Nothing can happen to him without it first passing through the filter of his psychology. Therefore, thinking is a very powerful process. What we then call facts, events, experiences and all manner of occurrences in one’s life are states of Being which are already marching towards those who are in tune with them. Inner states are external events just waiting for the right occasion to manifest.

The quality of our emotions, the breadth of our thoughts and the states of mind that we experience this very instant will decide what will then become visibly manifest and the nature of the events that will materialize in our lives.

Thinking is Destiny.

The higher our Thoughts the greater our Life.

* * *

Existence on Earth is our great School … A School of life which in the eyes of ordinary men appears to be a prison.

We need to learn how to turn our vision upside down. Whatever men normally perceive as difficulty and misfortune, whatever they curse and try to avoid at all costs, is actually the most precious material for transforming their psychology of death into a psychology of life. Life through this world is a School for Gods. Confusion, doubt, chaos, crisis, anger; despair and pain are all propitious conditions for growth.

Source: “The School for Gods”, Stefano E. D’Anna, Chapter II, 10 Mea Culpa

* * *

If you don’t succeed, you’ll have to go down the ordinary routes: those of time and experience. It will take years and years before that lost opportunity presents itself again in order for you to enter higher zones of the Being, towards understanding and integrity. In any case, you’ll have to repeat that examination, if you’re lucky enough to have another opportunity.

Source: “The School for Gods”, Stefano E. D’Anna, Chapter IX, 10 Compressing Time

This entry was posted in Popüler Kitap Alıntıları / Popular Books Excerpts and tagged , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to Thought is Creative / Düşünce Yaratıcıdır

 1. “HEP AYNI OLAYLARLA KARŞILAŞIYORSUN, ÇÜNKÜ SENDE HİÇ BİR ŞEY DEĞİŞMİYOR! CENNETİ YAŞAYAN CENNETE, CEHENNEMİ YAŞAYAN CEHENNEME DOĞRU YOL ALIR! ”

  Sadece insanın irade gücü bu kısır döngüyü, hiç sonu gelmeden kendi kendine oynanan bu oyunu sonlandırabilir ve aynı irade gücü sayesinde insan öz varlığını saran hipnotik çemberi kırabilir.

  “DÜŞÜNCE YARATICIDIR. DÜŞÜCE YARATIR! ”

  Olaylar düşüncelerimizin, öz varlık durumlarımızın elle tutulur gözle görünür halidir. Bu sebeple, olaylar ve durumlar aynı şeydir. Durumlar, her kişinin Oluş’unda üretilirken, olaylar da insanın yaşamında, zaman içinde başına gelen ve sanki insanın iradesinden bağımsız olarak ortaya çıkıyormuş gibi görünen olgulardır.

  Tek gerçek ise onları yaratanın biz olduğumuzdur. Olması için sürekli yakaran ve farkında olmadan olayları hayata geçiren biz !

  İster olumlu, ister olumsuz olsun, insanın düşünceleri daima yaratıcıdır ve mutlaka ortaya çıkacak uygun zamanı bulacaktır.

  Düşüncelerimiz, elimizle yazdığımız hatta yolladığımızı bile unuttuğumuz, davetiyeler gibi düşüncelere karşılık gelen olayları kendine çeker. Koşullar, buluşmalar, olaylar, sorunlar ve aksilikler, sürtüşmeler ve başarısızlıklar, yani üstü örtülü bir biçimde kendilerini çağırdığımız tüm istenmeyen konuklarımız, artık onları aklımıza bile getirmediğimiz bir zamanda kapımızı çalarlar. Onların beklenilmeden ve birden bire olduğunu sanmamızın aslı nedeni, bizim kendi durumlarımıza dikkat etmememizdir.

  “DÜŞÜNCELER KADERİMİZDİR! DÜŞÜNCELERİMİZİN KALİTESİ YÜKSELDİKÇE YAŞAM KALİTEMİZ DE YÜKSELİR!”

  * * *

  Yeryüzündeki varlığımız bizim yüce OKULUMUZDUR. İnsanlığın gözünde bir hapishane gibi görünen, bir YAŞAM OKULU.

  Görüş açımızı altüst etmeyi öğrenmemiz gerekmektedir. İnsanların genellikle zorluk veya felaket olarak gördükleri beddua ettikleri, her ne pahasına olursa olsun kaçındıkları her şey aslında ölüm psikolojilerini, yaşam psikolojisine dönüştürmelerini sağlayacak çok değerli bir malzemedir.

  “DÜNYADAKİ YAŞAM, TANRILAR OKULU’DUR. KARIŞIKLIK, ŞÜPHE, KARGAŞA, KRİZ, KIZGINLIK, UMUTSUZLUK VE ACI, TÜMÜ BÜYÜMEK İÇİN YARARLANILMASI GEREKEN MÜKEMMEL FIRSATLARDIR.”

  Kaynak: “Tanrılar Okulu”, Stefano E. D’Anna, Bölüm II – 10 Mea Culpa

 2. Eğer başaramazsan, yine sıradan yollardan, zaman ve deneyimden geçmen gerekecektir. O karşılaşmada, anlama ve bütün olma yönünde Oluşunu daha yüksek bölgelerine ulaştıracak fırsattan nasıl yararlanacağını bilemediğin için, aynı fırsatın yeniden karşına çıkması çok uzun yıllar alacaktır. Her koşulda bu sınavı mutlaka yeniden tekrarlaman gerekecektir, tabii yeni bir fırsat yakalayacak kadar şansın varsa.

  Kaynak: “Tanrılar Okulu”, Stefano E. D’Anna, Bölüm IX – 10 Zamanı Sıkıştırmak

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s