‘The Hidden Light’ by Rabbi Nachman / ‘Gizli Işık’

Tarot de Marseille, restored by Camoin and Jodorowsky

Tarot de Marseille, restored by Camoin and Jodorowsky

[Türkçe için yorum bölümüne bkz.]

As an introduction, we offer a few verses from 

the Message Rediscovered (M+R):

‘Happiness is to gather together our desires

in the great light in order to stay free in God’.

M+R,VII-48

‘He who is pure, luminous and living does not worry about it,

yet he illuminates in the thickness of the night.

‘To be and forget it’.’

M+R, XIX-23’

‘The spirit of God by turning back on itself,

produces the light.’

M+R, XIX-23’’

 ***

If you wish to experience the Hidden Light and gain an awareness of the mysteries of the Torah that will ultimately be revealed, you should engage in much meditation directed towards God. Judge everything you do see if it is worthy and proper to act in such a manner before God who is constantly doing good for you. You thus sustain your words with judgement.You are bringing yourself to judgement, and you yourself are the judge of all your deeds.

Through this, you can rid yourself of all fears. You will not be afraid of any official, lord, wild beast, robber, or anything else in the world. Your only fear will be an awe to God.

You will then be able to elevate fear to its root, which is knowledge-understanding (Daath). You will be worthy of perfect knowledge, and thus know whom you must really fear. You realize that the only One you must fear is God, where your fear is a deep AWE of His Majesty.

Through this, you will be worthy of understanding the revealed, non-mystical elements of the Torah. You will also be worthy of true humility. You will then be able to pray with literal self-sacrifice, annulling everything physical and all ego during prayer, You will thus be able to pray without any intent of gain, and will not think of the self at all.

Through this, you will then be worthy of comprehending the mysteries of the Torah. You will thus experience the Hidden Light, that will be revealed in the Ultimate Future. All this is attained through meditation.

From Rabbi Nachman’s

‘Outpouring of the Soul’.

***

For more Soul Guidance/ Daha Ruhun Rehberi 

This entry was posted in Ruhun Rehberi / Soul Guidance and tagged , , . Bookmark the permalink.

3 Responses to ‘The Hidden Light’ by Rabbi Nachman / ‘Gizli Işık’

 1. ‘Mutluluk, Tanrı’da özgür kalabilmek için arzularımızı yüce ışıkta toplamaktır’. M+R,VII-48

  ‘Saf, parlak ve canlı olan kimse bunu dert etmez, ancak yine de kapkaranlık gecede aydınlatır. ‘Olmak ve bunu unutmak’.’ M+R, XIX-23’

  ‘Tanrı’nın tini kendine dönerek ışık üretir.’ M+R, XIX-23’’

  ***
  Haham Nachman’ın ‘Outpouring of the Soul’ kitabından

  Gizli Işık

  Eğer Gizli Işığı deneyimlemeyi ve eninde sonunda meydana çıkacak olan Tevrat’ın gizemlerine ilişkin bir farkındalık kazanmayı arzu ediyorsan, Allah’a doğru yönlendirilmiş olan bir meditasyonla meşgul olmalısın. Gördüğün her şeyi, senin için sürekli iyiliği yerine getiren Allah’ın önünde bu şekilde davranmanın yakışıp yakışmadığını, doğru olup olmadığını yargıla. Kendini yargının önüne götüren, tüm eylemlerin yargıcı olan sensin …

  Böylece tüm korkularından kurtulabilirsin. Kamu hizmetinde elinde gücü bulundurandan, bir ağadan, vahşi bir hayvandan, bir soyguncudan, kısacası dünya üzerindeki herhangi bir şeyden artık korkmayacaksın.

  O zaman korkuyu, bilgi-anlayış (Daath) olan kendi kökenine yükseltebileceksin. Mükemmel bilgiye layık olacak, gerçek anlamda kimden korkman gerektiğini bileceksin. Korkman gereken TEK varlığın Allah olduğunu idrak edeceksin. Buradaki korkun, O’nun Görkemine duyduğun derin bir HUŞU, saygıyla karışık bir korkudur.

  Bu şekilde, Tevrat’ın açığa çıkmış, mistik olmayan öğelerini anlamaya layık olacaksın. Aynı zamanda gerçek tevazuya layık olacaksın. O zaman, dua esnasındaki maddi olan her şeyi ve tüm egoyu ortadan kaldırarak gerçek bir fedakarlık ile dua edebileceksin. Bu nedenle bir kazanç elde etme niyetinde olmadan dua edebilecek, kendini hiçbir şekilde düşünmeyeceksin.

  Böylece Tevrat’ın gizemlerini kavramaya layık olacaksin. Bu şekilde nihai gelecekte açığa çıkacak olan Gizli Işığı deneyimleyeceksin. Bunların hepsi meditasyon ile elde edilir.

 2. dhanakotirao says:

  Good guidelines for human to be with God.Thank you very much.

 3. You made our day, dear friend 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s