From Gustav Meyrink’s ‘Green Face’-Part 3: Chidher the Green / 3. ‘Yeşil Surat’ kitabından alıntı, Gustav Meyrink. Üçuncu Bölüm: ‘Hızır (Alm. Chidher)’

Art by František Drtikol

Art by František Drtikol

[Türkçe çeviri için yorum bölümüne bkz.]

Dear friends, here is now the conclusion of this great text, from Gustav Meyrink’s ‘Green Face’, showing us the permanence of the Hermetic Tradition throughout the ages and its mode of transmission. We are glad that it is now available in the Turkish language, as a shining example of the art of this great man and his benevolent light. We hope to share more from him, as time will allow us. Blessings, Nalan and Nico.

***

Part III-Chidher the Green

 Before I take my leave of you, there is one more thing you should learn: the signs by which you shall know, when the time of the ‘great equinox’ is come, whether you have been called to receive the gift of miraculous powers, or not.

One of those who guard the keys to the mysteries of magic has remained on earth, to seek and gather together the elect. He cannot die, just as the legend surrounding him cannot die.

Some say he is the ‘Wandering Jew’; others call him Elijah; the gnostics maintain he is John the Evangelist; but each one who claims to have seen him, gives a different description of his appearance. Do not let yourself be disconcerted if, in the burgeoning days of the future, you should meet some who talk of him in this manner. It is only natural that each person should see him differently. A being such as he, who has transformed his body into spirit, cannot be bound to a single fixed form.

One example will suffice to show you that his form and his face can only be images, ghostly reflections of his true essence, so to speak.

Let us assume he appears to you as being of a green color. Although you can see it, green is not a real color, it arises from a mixture of blue and yellow; if you thoroughly combine blue and yellow, you will get green.

Every painter knows that; but few people realize that the world we live in stands likewise under the sign of green and thus does not reveal its true nature, namely blue and yellow.

From this example you can see that if he should appear to you as a man with a green face, his true countenance has still not been made manifest.

But if you should see him in his true form, as a geometrical sign, as a seal in the sky which only you and no other can see, then know: you have been called to work miracles.

I met him in physical form, as a man, and it was allowed me to thrust my hand into his side.

His name was…Chidher the Green.’’

***

Gustav Meyrink's grave: 'VIVO' is the sign...

Gustav Meyrink’s grave:
‘VIVO’ is the sign…

Previous: 

Part II-The Phoenix

This entry was posted in Spiritüel Ustalar / Spiritual Masters and tagged , , , , . Bookmark the permalink.

5 Responses to From Gustav Meyrink’s ‘Green Face’-Part 3: Chidher the Green / 3. ‘Yeşil Surat’ kitabından alıntı, Gustav Meyrink. Üçuncu Bölüm: ‘Hızır (Alm. Chidher)’

 1. Sevgili Arkadaşlar, son olarak Hermetik Geleneği’nin çağlar boyunca kalıcılığını ve aktarım yöntemini gözler önüne seren Gustav Meyrink’in ‘Yeşil Surat’ kitabından alıntıladığımız metnin son bölümünü sizlere sunuyoruz. Şimdi özellikle Türkçe dilinde de mevcut olmasından mutluyuz, böylece bu yüce kişinin ışık saçan sanatından bir örnek ve iyiliksever ışığını sizlerle paylaşmış oluyoruz. Zaman içinde kendisinden daha çok paylaşmayı umut ediyoruz. Sevgiler, Nalan ve Nico

  ***
  3.Bölüm – Hızır (Alm. Chidher)

  Sizlere veda etmeden önce öğrenmeniz gereken bir şey daha var: mucizevi güçlerin size bahşedilip edilmeyeceğinden bağımsız olarak ‘büyük ekinoks’un zamanı geldiğinde fark edeceğiniz işaretler.

  Büyünün gizemlerinin kapısını açan anahtarları koruyan kişilerden birisi seçilmiş olanı aramak ve derlemek üzere yeryüzünde kaldı. Onunla anılan efsane gibi, o da ölemez.

  Bazıları onu ‘Gezen Yahudi’ olarak adlandırır; bazıları ise Elijah; gnostiklere göre onun adı Vaftizci Yahya’dır; ancak onu gördüğünü iddia eden herkes görünüşünü farklı bir şekilde betimler.
  Geleceğin filizlenen günlerinde ondan bu şekilde bahsedenlerle karşılaşırsan sakın telaşlanma. Her bir kişinin onu farklı görmesi doğaldır. Onun gibi bedenini tine dönüştürmüş olan bir varlık, tek sabitlenmiş bir şekle bağlı olamaz.

  Kendisinin şeklinin ve yüzünün sadece imgelerin, adeta onun gerçek özünün ruhani yansımaların olabileceğini göstermek için bir örnek yeterli olacaktır.

  Diyelim ki size yeşil renkli bir varlık olarak gözüküyor. Görebilmenize rağmen yeşil gerçek bir renk değildir, mavi ve sarının karışımıdır; mavi ve sarıyı iyice karıştırırsanız yeşili elde edersiniz.

  Her ressam bunu bilir; ancak çok az kişi içinde yaşadığımız dünyanın aynı şekilde yeşilin işareti altında var olduğunu ve böylece gerçek doğasını, yani mavi ve sarıyı, ortaya koymadığını biliyor.

  Sana yeşil suratlı bir insan olarak göründüğünde onun gerçek yüzünün henüz tezahür etmediğini bu örnekten anlayabilirsin.

  Ancak onu gerçek şekliyle, geometrik bir işaret, gökyüzünde sadece senin görebildiğin bir mühür olarak görürsen, o zaman bil ki: mucizeleri yerine getirmek için çağrıldın.

  Onunla fiziksel şekliyle, bir insan olarak, karşılaştım ve onun yanına dokunmama izin verildi.
  Adı…Hızır’dı.’’

 2. Sevgili Arkadaşlar, rehberimiz ve korumacımız Hızır’a ithaf edilmiş 2014 yılındaki son paylaşımımızla Green Man’s creations adı altında yürüttüğümüz tüm faaliyetlere vermiş olduğunuz desteğiniz için içtenlikle teşekkür ediyoruz. Mutlu Yıllar, 2015 yılınız Sevgi, Yaşam ve Işıkla geçsin. Nalan ve Nico ❤

  Dear friends, with this last post in 2014, dedicated to Khidr-Hızır, our guide and protector, we extend our gratitude for your great support for our labors at Green Man's creations and our warmest season's greetings and blessings of Love, Life and Light to all of you for the year 2015. Nalan and Nico ❤

 3. Pingback: From Gustav Meyrink’s ‘Green Face’-Part 2: The Phoenix / 2. ‘Yeşil Surat’ kitabından alıntı, Gustav Meyrink. İkinci Bölüm: ‘Anka Kuşu’ |

 4. Hacer Eroğlu says:

  Sevgili Nalan,
  2015 yılının cümlemize aşk sevgi bereket huzur sağlık getirmesini diliyorum.
  Herşey olması gereken zamanda oluyor, ne eksik ne fazla, bir saniye geçikmiyor yada erken gelmiyor. Ruhumuza üflenen merhamet şefkat iyilik yeni yılda eksilmesin kirlenmesin..
  Sevgiler

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s