The Story of the “Four Harmonious Brothers” / “Dört Uyumlu Kardeş”in Hikyasi

[Türkçe çeviri için yorum bölümüne bkz.]

Once upon a time an elephant came upon a giant tree in the forest by the river bank. He rested under its shade for a rest. Soon a monkey came to rest there also. The elephant said, “This is my tree. I found it first.” The monkey replied, “Do you see any fruit on this tree?” “No” said the elephant. The monkey said triumphantly, “Ah! I was here before you. I ate up the fruits on this tree before you got here.” The elephant then bowed to the monkey, “OK, you’re my big brother, since you came here first.” “Wait a minute” said the rabbit that hopped by, “When I saw this tree, it was just a sapling with only a few branches and certainly not any fruit. So I was here before both of you.”

Then the elephant and monkey bowed to the rabbit: “OK, you’re our big brother, since you were here first.” Just then, they heard “Ha! Ha! Ha!” from a partridge on the treetop: “This tree wouldn’t have sprouted if I didn’t spit out the seed from a fruit I had eaten. So I was here before all of you.” Then the elephant, monkey, and rabbit, all bowed to the partridge, “OK, you’re truly our big brother, since you planted this very tree.”

Then they decided to share the tree together in peaceful harmony— enjoying the beauty of the tree’s fragrance, the nourishment of the tree’s fruits, and the bounty of the tree’s shade. Other animals in the forest often see them together with the partridge on top of the rabbit who is held up by the monkey who rides on top of the elephant.

Henceforth, they were called “the four harmonious brothers”, and by their example, peace reigned throughout the jungle.

***

Source: Four Harmonious Brothers

Originally told by the Buddha (circa 500 B.C.) Found in canonical text Foundation of Discipline (‘Dul-ba gzhi, Skt. Vinayavastu)

This entry was posted in Ruhun Rehberi / Soul Guidance and tagged , , , . Bookmark the permalink.

2 Responses to The Story of the “Four Harmonious Brothers” / “Dört Uyumlu Kardeş”in Hikyasi

 1. “Dört Uyumlu Kardeş”in Hikayesi

  Bir zamanlar bir fil nehir kıyısında bulunan bir ormanda dev bir ağacın önüne çıkmıştı. Dinlemek için gölgesine yerleşti. Çok zaman geçmedi ve orada dinlenmek isteyen bir maymun geldi. Fil “Bu benim ağacım. Önce ben buldum” dedi. Maymun “Bu ağacın üzerinde herhangi bir meyve görüyor musun?” diye sordu. “Hayır” dedi fil. Zafer kazanmış gibi maymun “Ah! Ben senden önce buradaydım ve sen gelmeden tüm meyveleri yedim” dedi. Bunun üzerine fil maymuna boyun eğdi ve “Tamam, buraya ilk gelen olduğun için ağabeyimsin” dedi. Zıplayarak gelen tavşan “Durun bir dakika” dedi. “Ben bu ağacı gördüğümde sadece birkaç dalı olan bir fidandı, üzerinde kesinlikle hiçbir meyve yoktu. Dolayısıyla her ikinizden önce ben buradaydım.”

  Bunun üzerine fil ve maymun tavşana boyun eğdi: “Tamam, sen buraya gelen ilk olduğun için ağabeyimizsin.” Tam o sırada ağacın tepesinde bulunan bir kekliğin “Ha! Ha! Ha!” dediğini duydular: “Eğer yediğim bir meyvenin tohumunu tükürmeseydim bu ağaç filizlenmeyecekti. Dolayısıyla hepinizden önce ben buradaydım.” Bunun üzerine fil, maymun ve tavşan, hepsi kekliğe boyun eğdi, “Tamam, bu ağacı sen ektiğinden ağabeyimizsin.”

  Ağacı huzur ve uyum içinde paylaşmaya karar verip, ağacın kokusunun güzelliğinin, besin olan meyvelerinin ve gölgesinin cömertliğinin tadını çıkardılar. Ormandaki diğer hayvanlar onları sık sık beraber görürdü, filin üzerine binen maymun, maymunun taşıdığı tavşan ve tavşanın tepesinde olan keklik.

  Bundan böyle “dört uyumlu kardeş” olarak bilindiler. Onların örnek olmasıyla ormanda barış hüküm sürdü.

  ***

  Kaynak: Buddha tarafından anlatılan (M.Ö. 500) ve “Foundation of Discipline” (‘Dul-ba gzhi, Skt. Vinayavastu) kitabında yer alan “Four Harmonious Brothers” hikayesi.

 2. Pingback: From the Cosmic Tradition Archives: ‘On Education’ – Part 3 / Kozmik Geleneğinin Arşivlerinden: ‘Eğitim Hakkında’ – 3.Bölüm |

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s