Thomas Vaughan’s Allegory of the Mountain / Thomas Vaughan’ın Dağ Alegorisi

Arcana XXI, Das Glükliche End.  from 'Das Märchen-Tarot'.

Arcana XXI, Das Glükliche End. from ‘Das Märchen-Tarot’.

[Türkçe çeviri için yorum bölümüne bkz.]

There is a Mountain situated in the midst of the earth or center of the world, which is both small and great. It is soft, also above measure hard and stony. It is far off and near at hand, but by the providence of God invisible. In it are hidden the most ample treasures, which the world is not able to value. This mountain – by envy of the devil, who always opposes the glory of God and the happiness of man – is compassed about with very cruel beasts and ravening birds – which make the way thither both difficult and dangerous. And therefore until now – because the time is not yet come – the way thither could not be sought after nor found out. But now at last the way is to be found by those that are worthy – but nonetheless by every man’s self-labor and endeavors.

To this Mountain you shall go in a certain night – when it comes – most long and most dark, and see that you prepare yourselves by prayer. Insist upon the way that leads to the Mountain, but ask not of any man where the way lies. Only follow your Guide, who will offer himself to you and will meet you in the way. But you are not to know him. This Guide will bring you to the Mountain at midnight, when all things are silent and dark. It is necessary that you arm yourselves with a resolute, heroic courage, lest you fear those things that will happen, and so fall back. You need neither sword nor any other bodily weapons; only call upon God sincerely and heartily.

When you have discovered the Mountain the first miracle that will appear is this: A most vehement and very great wind that will shake the Mountain and shatter the rocks to pieces. You will be encountered also by lions and dragons and other terrible beasts; but fear not any of these things. Be resolute and take heed that you turn not back, for your Guide – who brought you thither – will not suffer any evil to befall you. As for the treasure, it is not yet found, but it is very near.

After this wind will come an earthquake that will overthrow those things which the wind has left, and will make all flat. But be sure that you do not fall off. The earthquake being past there will follow a fire that will consume the earthly rubbish and disclose the treasure. But as yet you cannot see it.

After these things and near the daybreak there will be a great calm, and you will see the Day-star arise, the dawn will appear, and you will perceive a great treasure. The most important thing in it and the most perfect is a certain exalted Tincture, with which the world – if it served God and were worthy of such gifts – might be touched and turned into most pure gold.

This Tincture being used as your Guide shall teach you, will make you young when you are old, and you will perceive no disease in any part of your bodies. By means of this Tincture also you will find pearls of an excellence which cannot be imagined.

But do not arrogate anything to yourselves because of your present power, but be contented with what your Guide shall communicate to you. Praise God perpetually for this His gift, and have a special care that you do not use it for worldly pride, but employ it in such works as are contrary to the world. Use it rightly and enjoy it as if you had it not. Live a temperate life and beware of all sin. Otherwise your Guide will forsake you and you will be deprived of this happiness.

For know of a truth: whosoever abuses this Tincture and does not live exemplary, purely and devotedly before men, will lose this benefit and scarcely any hope will be left of recovering it afterward.

***

Source: ‘Lumen de Lumine’

by Thomas Vaughan

(Eugenius Philalethes),

London-1651.

Thomas Vaughan, 'Lumen de Lumine'-Facsimile title page.

Thomas Vaughan, ‘Lumen de Lumine’- Original edition, press on the picture.

Verso from 'Das Märchen-Tarot'.

Verso from ‘Das Märchen-Tarot’.

This entry was posted in Spiritüel Ustalar / Spiritual Masters and tagged , , . Bookmark the permalink.

1 Response to Thomas Vaughan’s Allegory of the Mountain / Thomas Vaughan’ın Dağ Alegorisi

 1. Thomas Vaughan’ın Dağ Alegorisi

  Dünya’nın ortasında veya merkezinde, hem küçük hem de büyük olan bir Dağ var. Yumuşak, aynı zamanda sert ve taşlıdır. Uzak ve yakın, ancak Tanrı’nın takdiri ile görünmezdir. İçinde dünyanın değer biçemeyeceği en zengin hazineler saklıdır. Tanrı’nın ihtişamlı görkemine ve insanoğlunun mutluluğuna her zaman karşı çıkan şeytanın gıpta etmesinden dolayı bu Dağ, en zalim canavarlar ve av arayan kuşlarla kuşatılmıştır. Dolayısıyla oraya giden yol, hem çetin hem de tehlikelidir. Bu yüzden bugüne kadar, henüz zamanı gelmediğinden, oraya giden yol ne aranmış, ne de bulunmuştur. Ancak şimdi, nihayet, yol buna layık olanlar tarafından bulunabilecektir. Ancak yine de her insanın öz emeği ve gayretleri söz konusudur.

  Bu Dağ’a özel bir gecede, en uzun ve en karanlık gece geldiğinde, gitmelisiniz, ayrıca kendinizi buna dualarla hazırlamalısınız. Sizi Dağ’a götürecek olan yol konusunda ısrarlı olun, ancak kimseye yolun nerede olduğunu sormayın. Sadece yol üzerinde karşılaşacağınız ve kendisini sizlere sunacak olan Rehberinizi takip edin. Ancak onun kim olduğunu bilmeye çalışmayın. Bu Rehber sizi her şeyin sakin ve karanlık olduğu bir gece yarısında Dağ’a götürecek. Kendinizi iradeli, kahramanca bir cesaretle donatın ki, korktuğunuz şeyler başınıza gelip geri çekilmek zorunda kalmayın. Ne bir kılıca, ne de başka fiziksel bir silaha ihtiyacınız vardır. Sadece dürüstçe ve gönülden Tanrı’yı çağırın.

  Dağ’ı keşfettiğinizde meydana gelecek olan ilk alamet şudur: Çok şiddetli bir rüzgar Dağ’ı sallayacak ve kayaları paramparça edecek. Aynı zamanda aslan, ejderha ve başka korkunç canavarlarla karşılaşacaksınız. Ancak bunların hiçbirinden korkmayın. Kararlı ve geri dönmeme konusunda ısrarlı olun. Sizi oraya götüren Rehberiniz sayesinde hiçbir kötülüğe uğramayacaksınız. Hazineye gelince, o henüz bulunmadı, ancak çok yakınımızda.

  Bu rüzgardan sonra bir deprem meydana gelecek ve rüzgarın bıraktığı her şeyi yıkıp, yerle bir edecek. Düşmeyeceğinizden emin olun. Depremin ardından bir yangın çıkacak, dünyaya ait çöpü yakıp kül edecek ve hazineyi ortaya çıkaracak. Ancak onu henüz göremeyeceksiniz.

  Tüm bunlardan sonra, şafak vaktine yakın bir zamanda, inanılmaz bir sakinlik olacak. Seher yıldızının yükseldiğini göreceksiniz, şafak sökecek ve siz büyük bir hazineyi algılayacaksınız. Bu hazinenin içinde bulunan en önemli ve en mükemmel olan şey, yüce bir Tentür’dür. Bu Tentür ile dünyaya dokunulabilir ve kendisi en saf altına dönüşebilir. Eğer ki Tanrı’ya hizmet ediyorsa ve bu bağışlara layıksa.

  Rehberinizin size öğretildiği şekilde kullanıldığında bu Tentür yaşlandığınızda sizi gençleştirecektir. Ayrıca bedenlerinizin hiçbir uzvunda bir rahatsızlık hissetmeyeceksiniz. Bu Tentür sayesinde aynı zamanda hayal edilemez bir mükemmelliğin incilerini bulacaksınız.

  Mevcut gücünüzden dolayı hiçbir şeyi kendinize atfetmeyin, ancak Rehberinizin size aktaracağı her şeyle mutlu olun. Bahşettiği bu hediyeden ötürü Tanrı’ya sürekli şükredin ve onu dünyevi bir kibir için değil, dünyevi şeylere karşı olan çalışmalarda kullandığınızdan emin olun. Onu dürüstçe kullanın ve sanki ona sahip değilmişsiniz gibi onun tadını çıkarın. İhtiyatlı bir hayat sürün ve tüm günahlardan sakının. Aksi takdirde Rehberiniz sizi terk edecek ve siz bu mutluluktan mahrum edileceksinizdir.

  Bir gerçeği bilmek gerekir: Bu Tentür’ü suistismal eden ve insani ilişkileri saf, örnek olacak ve özverili bir şekilde yaşamayan kimse, hem bu menfaati kaybedecek, hem de onu sonrasında geri kazanma umudunu da yitirecektir.

  Kaynak: ‘Lumen de Lumine’,Thomas Vaughan, London-1651

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s