Women Who Run With the Wolves – Wanting It versus Needing It / Kurtlarla Koşan Kadınlar – Arzu mu, İhtiyaç mı?

“Das Schlaraffenland”, Pieter Brueghel dem Älteren

[…] The way to maintain one’s connection to the wild is to ask yourself what it is that you want. This is the sorting of the seed from the dirt. One of the most important discriminations we can make in this matter is the difference between things that beckon to us and things that call from our souls.

This is how it works: Imagine a smorgasbord laid out with whipped cream and salmon and bagels and roast beef, and fruit salad, and green enchiladas and rice and curry and yoğurt and many, many things for table after table after table. Imagine that your survey it all and that you see certain things that appeal to you. You remark to yourself, “Oh! I would really like to have one of those, and one of that, and some of this other thing.”

Some women and men make all their life decisions in this way. There is around and about us a constant beckoning World, one which insinuates itself into our lives, arousing and creating appetite where there was little or none before. In this sort of choice, we choose a thing because it just happened to be beneath our noses at that moment in time. It is not necessarily what we want, but it is interesting, and the longer we gaze at it, the more compelling it becomes.

When we are connected to the instinctual self, to the soul of the feminine which is natural and wild, then instead of looking over whatever happens to be on display, we say to ourselves, “What am I hungry for?” Without looking at anything ourtwardly, we venture inward, and ask: “What do I long for? What do I wish for now?”

[…] A lover has to be chosen from soul-craving. To choose just because something mouth-watering stands before you will never satisfy the hunger of the soul-Self. And that is what intuition is for; it is a direct messenger of the soul.[…] – pages 116-117

***

[…] Vahşi olanla bağlantıyı korumanın yolu, kendi kendinize sizin istediğinizin ne olduğunu sormaktır. Tohumun pislikten ayrılması budur. Bu konuda güvenebileceğimiz en önemli ayrımlardan biri, bize el ederek çağıran şeyler ile ruhumuzdan seslenen şeyler arasında yapacağımız ayrımdır.

Bunun işleyiş biçimine bakalım: Sıra sıra masalarda çırpılmış krema, somon, küçük ekmekler, kızarmış et, meyve, salata, taze çörekler, pirinç, köri, yoğurt ve daha pek çok şeyle hazırlanmış bir smorgasbord [İskandinav usulü ordövr] düşünün. Bütün masalara göz attığınızı, size çekici gelen bazı şeyler gördüğünüzü farz edin. Kendinize şöyle dersiniz: “Ah! Bunlardan birini yemek isterdim, şuradakini de ve şu diğerinden de.”

Kimi kadın ve erkekler, hayatlarının bütün kararlarını bu şekilde verirler. Dört bir yanımız davetkâr bir dünyayla çevrilidir; hayatlarımıza kurnazca sokulan, daha önce hiç iştahımızın olmadığı ya da pek az olduğu hallerde iştah açan ve yaratan bir dünya. Bu türden bir seçim tarzıyla hareket ederken belli bir seçimde bulunmamızın nedeni, o sırada önümüzde bir seçeneğin bulunmasıdır. Bunun bizim istediğimiz şey olması şart değildir, ama ne ilginçtir ki, ona ne kadar uzun süre bakarsak bizim için o kadar cezbedici hale gelir.

İçgüdüsel benlikle, kadının doğal ve vahşi olan ruhuyla bağlantı içinde olduğumuzda, tesadüfen orada teşhir edilenlere göz gezdirmek yerine, kendimize şöyle deriz: “Ben neye açım?” Dışarıdaki bir şeye bakmadan önce içeriye dönmeye cüret eder ve sorarız: “Ben ne arıyorum? Şu andan istediğim nedir?”

[…] Sevgili, ruhsal özlemden yola çıkılarak seçilmelidir. Sırf önünüzde durduğu için ağzınızı sulandıran bir şeyi seçmek, ruhsal-Benliği asla doyurmayacaktır. Sezgi de bunun için vardır zaten; ruhun doğrudan habercisidir.[…] – 128-129.sayfa

This entry was posted in Popüler Kitap Alıntıları / Popular Books Excerpts and tagged . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s