The Non-Dealing With Emotions, Feelings and Sensations / Duygu, His ve Duyumsamalarla Başa Çıkmamak

untitled

[Türkçe çeviri için yorum bölümüne bkz.]

***

Since a while I (Nalan) am in a period, in which I am questioning almost everything… this piece echos an inner voice… all the inner voices are reshuffling for the moment … I am curious to see where it will go 🙂

***

“There is such a deeply rooted belief that we must ‘do’ something with surging emotions, feelings, and sensations in our bodies: to understand them, to link them to some aspect of our life circumstance, to change them, to transform them, to eliminate them, or even to ‘heal’ them. In their arising, they are pure forms of creative energy – but how will we meet them?

This belief was carved into our sensitive little nervous systems as young children when we did not have the capacity to allow them to wash through us and become metabolized in an environment of loving presence. And out of this belief was generated our unique strategies of fight/ flight/ freeze – as a way to get out of very intense states of vulnerability.

But what if for just one moment we did absolutely nothing in relation to the arising of emotional intensity? What would happen?

What if the most wise, loving, attuned response was to take no action? To not scramble to mend your broken heart, to not urgently spin to ‘transform’ the sadness into happiness, and to not frenetically seek to ‘heal’ your fear. To not give into the ancient demand that you fall into the extremes of denial or seeking relief, abandoning the uninvited guests through the fueling of a story about what has happened, who is to blame, why they are there, when they will go away, and what their presence actually means about you as a person?

This ‘doing nothing’ is not a cold, passive resignation, but is a luminous, sacred activity, infused with presence and a wild sort of compassion. It is a radical act of kindness and love.”

Matt Licata

More from Matt Licata here.

Note: Shared via Filiz Telek on facebook

This entry was posted in SOPHIA and tagged , , , , , , . Bookmark the permalink.

1 Response to The Non-Dealing With Emotions, Feelings and Sensations / Duygu, His ve Duyumsamalarla Başa Çıkmamak

 1. Duygu, His ve Duyumsamalarla Başa Çıkmamak

  Bu aralar hemen hemen her şeyi sorguladığım bir dönemdeyim (Nalan)… bu yazı bir iç sesimi yansıttı… şu anda tüm iç seslerim yeniden organize oluyor… bakalım bunun sonucunda ne olacak? Merakla bekliyorum 😀

  ***

  “Bedenlerimizde su yüzüne çıkan duygu, his ve duyumsamalarla bir şeyler ‘yapmak’ zorunda olduğumuza dair derine kök salmış bir düşünce kalıbı vardır: onları anlamak, hayat şartlarımızın bazı yönleriyle ilişkilendirmek, değiştirmek, dönüştürmek, yok etmek, hatta onları ‘şifalandırmak’. Onlar yaratıcı enerjinin saf hali olarak ortaya çıkar – peki onları nasıl karşılayacağız?

  Bu inanç henüz küçük bir çocukken küçük duyarlı sinir sistemimize kazındı. O zaman onlara içimizden akıp bizi yıkamalarına ve sevgi dolu bir varlığın ortamında dönüşmelerine izin verme potansiyelimiz yoktu. Ve bu inançtan yegâne savaş/kaç/don stratejisi ortaya çıktı – böylece çok derin bir şekilde yara alma hallerimizden çıkabildik.

  Peki, bir an için olsun içimizde yükselen bu duygusal yoğunluğa ilişkin hiçbir şey yapmasak? Ne olur?

  Ya en bilge, sevgi dolu, ahenkli cevap hiçbir eylemde bulunmamaksa? Kırılan kalbi onarmakla mücadele etmemek, üzüntüyü sevince ‘dönüştürmek’ için aceleci hareketlerde bulunmamak ve korkuyu ‘şifalandırmak’ gibi çılgınca bir arayışa girmemek. Eski kalıplara uyarak ret etme ya da kurtuluş arayışına girme gibi uç noktalarda bulunmamak, nelerin olup bittiğine, kimin suçlu bulunduğuna, neden orada olduklarına, ne zaman gideceklerine ve varoluşlarının kişiliğine nasıl ışık tuttuklarına dair sorular sorarak hikâyeye yakıt sağlamamak ve böylece istenmeyen misafirleri terk etmemek.

  Bu ‘hiçbir şey yapmamak’ soğuk ve edilgen bir vazgeçme değildir, tam tersine aydınlık, ilahi bir eylem olup, varoluş ve çılgın bir merhametle bezenmiştir. Bu, nezaket ve sevginin radikal bir eylemidir.”

  Matt Licata

  Matt Licata’nın blog sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

  Not: Filiz Telek tarafından facebookta paylaşılmıştır.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s