Mucizenin Doğumu / The Birth of a Miracle

Nalan & Nico ve Saba Deniz Uzun

Nalan & Nico ve Saba Deniz Uzun

(For English, please scroll down)

Deniz ile yollarımız 2014 yılında kesişti. Annemi ve babamı ziyaret etmek için her ay Edirne’ye gidiyorduk ve o zaman gitmişken Scola Hermetica (Hermetik Okul) çatısı altında paylaştığımız öğretiyle memleketlilerime de dokunabiliriz diye düşünmüştük. Araştırırken Kişisel Gelişim Merkezi Carpe Diem’i bulduk ve Trakya’daki serüvenimize böylece başlamış olduk.

Merkezin sahibi Deniz ile ilk telefonda görüştük. Çok pozitif, yeniliklere açık, buna rağmen ayakları yere sağlam basan ve verdiğimiz eğitimleri merak eden birisi vardı telefonun öbür ucunda. Birkaç hafta sonra samimi ve dışarıya ‘olduğu gibi’ yansıyan o güzel insan ile yüz yüze de tanıştık.

Aslında sadece kendisiyle tanışmadık, gidip geldikçe çocuk doktoru eşi İsmail Bey, kızı Elif Naz ve tüm aileyi bir şifa ve umut yolculuğuna çıkaran oğulları Çağatay ile de yollarımız kesişti. Çağatay’ın aile ve çevresindeki rolü çok yönlüdür: alternatif veya tamamlayıcı tıbba yer vermeyen ilaç sektörünün yetersizliğine işaret ediyor, sevgi-umut ve imanın ne kadar önemli olduğunun altını çiziyor, yeni şifa yöntemlerinin peşine düşen anne ve babanın kendilerini sürekli geliştirmelerine sebep oluyor. Çağatay çok şanslı, çünkü ortak hedefe – kendisine – odaklanmış, bu anlamda BİR olan bir çekirdek ailesi var, ama aynı zamanda çevresinde yer alan insanlardan oluşan büyük bir ailenin ferdi ve inanılmaz bir sevgiyle besleniyor.

Deniz’in kaleme aldığı, Goa yayınlarından çıkan ve tüm gelirinin engelli çocukların hayrına kullanılacak olan “Mucizenin Doğumu” kitabını okumanızı tavsiye ederiz. Goa yayınlarının da ifade ettiği gibi “MUCİZENİN DOĞUMU, sadece bir kitap değil, bir ailenin, evlatlarının sağlığı için neler yapabileceğini gösteren gerçek bir yaşam öyküsüdür. Bizler bu kitabı bir umut, bir yol gösterici olsun diye yayınladık. Ümidimiz, sevgili Çağatay’ın biran önce sağlığına kavuşması ve bu kitabın da aynı durumda olan ailelere ve yakınlarına bir umut ışığı olmasıdır.”

Paylaştığımız öğretinin amacı, bize katılan arkadaşların içsel dengelerine kavuştuktan sonra kişisel gelişimin ötesine giderek toplumsal gelişime katkıda bulunmalarını sağlamak. Bu bağlamda, sevgili Uzun ailesi, yolunuz aydınlık olsun ve sizleri başka insanlarla paylaşacağınız zengin tecrübelerle donatsın. Benzer durumlarda olan ailelerin sizlere ihtiyacı var.

 

'Mucizenin Doğumu'-Saba Deniz Uzun

 

*** 

We met Deniz in 2014. Every month we were going to Edirne (a city in Turkey, close to the Bulgarian and Greek border) to visit my parents and, since we are there regularly, we had the idea to reach out for my hometown people through the teaching we are sharing under the dome of Scola Hermetica. We made a research and discovered the center Carpe Diem. So, our adventure in Thrace began.

We get to know Deniz, the owner of the center, on the phone first. On the other end of the line was somebody very positive, open to new things, but at the same time rooted and curious about our trainings. A few weeks later we met this beautiful person, sincere and ‘as is’, face to face.

Actually we didn’t just meet her, after visiting the place a few times our path crossed with her husband Ismail, a pediatrist, her daugther Elif Naz and their son Çağatay who engaged the whole family into a journey of healing and hope. Çağatay’s role in his family and environment is diverse: on one hand he is pointing at the insuffiency of the drug sector which doesn’t want to couple with the alternative or complementary medicine, he emphasizes the importance of love-hope and faith and is the reason for the parents to sustainably develop themselves by seeking new healing methods. Çağatay is a lucky kid, because he has a nuclear family, where everybody focused on one target – him – and became ONE. At the same time is he member of a much bigger family created by his surrounding and nourished with an incredible love.

We recommend Deniz’ book “Mucizenin Doğumu (The Birth of a Miracle)” which was published by the publishing company Goa and whose entire income will be used charitable for disabled kids. Like Goa expresses “MUCİZENİN DOĞUMU is not just a book, but also a life story showing what a family can do for the wellbeing of their child. We published this book in order to create hope and to provide a guidance. We wish that Çağtay will be healed soon and that this book will give a gleam of hope to those families who are in the same situation.”

The aim of the teaching we share is to lead friends who joined us go beyond personal development in order to contribute to community development, once they have found their inner balance. In this case we salute the Uzun family and wish that your path is luminous and loaded with rich experiences you can share with other fellows. Families in similar situations need you.

This entry was posted in SOPHIA and tagged , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s