‘Biz ne Biliyoruz Ki’ Film Dizisi Gizli Bir Gündeme Sahip Olabilir. / The ‘What The Bleep’ Movies Series May Have Had A Hidden Agenda.

img_20161219_011447

*

Meşru ve popüler bir şekilde ‘kuantum fiziği’ gasp ederek renkli bir çeşitliliğe sahip olan New Age akımını canlandırdı. Bu manipülasyonun sonucu olarak uygulayıcılarına bir esrar perdesi sunulmuş olup, ‘bilimsel bir otorite’nin teminatıyla konuşmalarına imkan verdi. Halbuki gerçekte sofistike bir iletişim ve pazarlama egzersizi olup, bilimi kişisel gündemlere göre çarpıtmıştır. Devamında bu popüler akım altın bir tepside ‘Sır’ kitap dizisini beraberinde getirdi. (‘Evren kocaman bir alışveriş merkezi, değil mi?’) Geçmiş hatalarımızdan öğrenmiş olsak bile her seferinde bu tuzağa düşeriz, çünkü içimizdeki bir parça buna umutsuzca ‘İNANMAK İSTER’.

***

The ‘what the bleep’ movies series may have had a hidden agenda. It gave the New Age Movement, in its colorful diversity, a boost by highjacking ‘quantum physics’ in a seemingly legitimate and popular manner. The result of this manipulation, gave its practitioners the smoke-screen-insurance to speak behind the caution of a ‘scientific authority’. When it is in reality, a sophisticated communication and marketing exercise that twisted science according to personal agendas. Later, this popular current brought on a golden tray ‘The Secret’ book series. (‘The Universe is a supermarket, isn’t it?’) Every time we all fall for it, regardless of previous lessons learned, as something in us wants desperately’TO BELIEVE’.

More here: https://www.youtube.com/watch?v=rlPiXNlhKFo

This entry was posted in Scola Hermetica. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s