Gizli Bahçe / The Secret Garden

27718821_10154521369717168_1838667343_n

[English translation in the comment section.]

Frances Hodgson Burnett tarafından kaleme alınan ve ilk baskısı 1911 yılında yayınlanan bu kitabı kitapçıların Dünya Çocuk Klasikleri bölümünde bulabilirsiniz. Çocuk kitabı olarak çıktığına bakmayın, ciddi anlamda hermetik bir felsefe barındırır hikayesinde. Sadece çocuklar değil, kendi iç dünyasını yeniden keşfetmek isteyen yetişkinler de bu anlatımın satır aralarında verilen mesajlara odaklanmalı.

Öğretimize katılan arkadaşlar verdiğimiz ‘bahçe egzersizi’ni hatırlayacaktır. Hayal gücünü çalıştıran, ancak bununla da kalmayıp, sana kendi iç dünyanın şu anda içinde bulunduğu durumu gösteren ve onu canlandırmanın yolunu gösteren, güçlü bir egzersizdir.

İşte ‘Gizli Bahçe’de anlatılan hikaye paralel ipuçları veriyor bize:

 • Hindistan’da büyüyen Mary, annesiyle babası bir salgında ölünce, eniştesi Bay Craven’in yanına tuhaf bir malikâneye taşınır. Bu malikanenin duvarlarla çevrili bir bahçesi vardır, Mary bir türlü girişini bulamaz. Sonra bir kuş ona anahtarın yerini gösterir (güç hayvanı, totem, yüksek benliğin habercisi, iç dünyanız size özel olmalıdır, sadece davet ettiğiniz kişiler girebilmelidir).
 • Bahçe bakımsızdır, eşi ölen Bay Craven hayata küsmüş bahçeyi kendi haline bırakmıştır. Bahçeye giren Mary onu canlandırmanın yolunu arar ve Dickon ile karşılaşır. Bu çocuğun yanında hayvanlar vardır (güç hayvanlarımız, totem). Hayvanlara ve bitkilere ilişkin bilgisi olan Dickon ona yardım etmek ister (dişil ve eril, yani sağ ve sol beyin lobunun bir araya gelmesi).
 • Malikanede bir de saklı tutulan Colin vardır, hastadır, bacakları tutmaz. Mary onunla iletişim kurar ve sonrasında bahçeye götürmeye ikna eder (hasta çocuk = ‘hasta bahçe’, bahçe ‘iyileştikçe’ çocuk da iyileşir).
 • Bahçede önce ayağa kalkmaktan korkan Colin korkusunu yenip ayağa kalkar. Aynı anda, uzakta olan babası Bay Craven rüyasında ölen eşini görür (yüksek benlik), eşi bahçeye gitmesini ister.
 • Bahçeye giden Bay Craven gözlerine inanamaz, oğlu Colin ayağa kalkmış, bahçe eskisi gibi canlı halini almıştır.

Hikayenin her bir karakteri bizimle ilgili bir şeyi temsil ediyor, birkaç ipucu verdik, gerisi merak edip kitabı inceleyecek olanlara kalıyor.

Sertap Erener ‘Koparılan Çiçekler’ adlı şarkısında der ki (söz-müzik Soner Sarıkabadayı):

“…ama yoksa bahçemin eski şanı sebebi koparılan çiçekler.”

Ya sizin bahçeniz, eski şanına sahip midir?
Önemli not: Orijinal kitaptaki hikaye farklı yazarlar tarafından uyarlanarak tekrar kaleme alınmıştır. Burada baz alınan kitap Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan çıkıp Sasha Morton tarafından uyarlanmıştır. Çevirisi Sevgi Atlıhan’a aittir.

 

 

This entry was posted in Sanat & Medya / Art & Media and tagged , . Bookmark the permalink.

1 Response to Gizli Bahçe / The Secret Garden

 1. The Secret Garden

  This book which was written by Frances Hodgson Burnett and first published in 1911 is a classic of English children’s literature. Nevertheless don’t just think about it as a book for children, it contains a deep hermetic philosophy in it. Not just children, but also adults who want to rediscover their inner world should focus on the messages given between the lines.

  Friends who are joining or have joined our teaching will remember the ‘garden exercise’. This is a very strong exercise which is not just making your imagination work, but also mirrors your inner world as it is now and shows you how to revitalize it.

  The story told in ‘The Secret Garden’ is giving us parallel hints:

  • Mary who grew up in India is moving to a strange manor of her uncle Mr. Craven after her parents’ death. This manor has a garden which is surrounded by a wall, which makes it difficult for Mary who cannot find the entrance. Then a bird is showing her the place of the key (totem, messenger of the higher self, your inner world is something personal, only those invited should be able to get in).

  • The garden is uncared-for, Mr. Craven who’s wife died got depressed and left the garden unmaintenanced. Mary who goes into the garden looks for ways to make it alive again and meets Dickon, a boy who is accompanied by animals (totems) and has the knowledge about animals and plants. He wants to help her (meeting of the right and left brain, the female and the male).

  • Besides this there is Colin, who is kept secret in the manor. He is ill and cannot walk. Mary is establishing communication with him and later convinces him to go with her to the garden (ill child = ‘ill garden’, when the garden ‘heals’ the child is healing too).

  • Colin is first afraid to get up on his feets when he is in the garden. At the same time his dad who is far away sees his belated wife in his dream (higher self), who tells him to go to the garden.

  • Mr.Craven who follows this wish cannot believe what he sees, his son Colin is walking and the garden is again lively and colourful as it was before.
  Each character in the novel is representing a part of us, we gave a few hints, the rest can be followed up by those who are curious and will study the book.

  Sertap Erener (winner of Eurovision Song Contest 2003) says in her song ‘Koparılan Çiçekler (roughly translated ‘picked off flowers)’:

  “…but my garden doesn’t have its former glory
  the reason are the picked off flowers.”

  What about your garden, does it have the glory of the old days?

  Important note: The original book was adapted by different writers. We used the Turkish translation (Sevgi Atlıhan) of the version adapted by Sasha Morton.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s