François Trojani: ‘About the Supernatural Arising’ / ‘Doğaüstünün Yükselişi Hakkında’

Les 4 roues de l'Arche d'Alliance

🌿Image from the much neglected ‘François Nicolas Noël’ manuscripts.

[Türkçe çeviri için yorum bölümüne bkz.]

‘…The perfect knowledge, in a given path, of the series of subsequent manipulations, doesn’t allow to solve the alchemical enigma. If alchemy would conceal a secret deeper than the others, that could be in its totality be written or in totality be verbalized, it would be for a long time  known by everyone. Everybody would own the Stone. Therefore, it is in vain to try to transmit the practice of it. When the later is known and all its materials identified, the biggest part of the work is still to be done, which is the supernatural arising of the materials and the students altogether into the primal symbolical sea; which is its reinstatement in the heart of the Eternal Witness, the Stone itself. It will then put them to the test but also transcend them.

*

The more one believes progressing towards a manufacturing secret, a recipe, the more one is fascinated and therefore one is ‘fixed’. The more one believes grasping, touching, the more the result escapes. The fact to veil under symbols the very simple operations of the art, doesn’t stand for a thirst of secrets, but of a necessity: Their symbolization allows to re-unite them to their primal state, into an incipient state.

*

We always have the tendency to overestimate in a search the importance of the wake state. But, we notice in the alchemical texts the importance of iconography that is inspired by dreams, thus the blossoming of images, symbols and myths.

*

The second stage of the progress is the symbolization, through which one does need to dissolve the aim to better transcend the apparent immediateness.

“Everything that calculates and measures, erases at a given time the light that emanates spontaneously from nature. Therefore, instead of reaching the real, man has become a technician, dominating and willful, and stepped down, stair by stair, towards the midnight of the world where the gods have fled. Who are those gods? – The Symbols.” René Alleau.

Midi et Minuit

🌿Image from the much neglected ‘François Nicolas Noël’ manuscripts.

*

One will then need to place contemplation over action so to refine the latter, to dissolve what was coagulated and repeat many times this operation and its opposite, until an indescribable state of being is met. Adept-hood.’

Alchimie du Maçon-Le lion vert

🌿İmage from the much neglected ‘François Nicolas Noël’ manuscripts.

***

Source:

Extract from

François Trojani’s

‘Alchemical Commentaries’.

(Upon the Mantagna Engravings)

Page 46 and 47- ‘About Apollo’.

Editions Arnaud Seydoux. Paris_1985.

*

Original French:

*

François Trojani.jpg

More about

François Trojani here

This entry was posted in Spiritüel Ustalar / Spiritual Masters and tagged , . Bookmark the permalink.

1 Response to François Trojani: ‘About the Supernatural Arising’ / ‘Doğaüstünün Yükselişi Hakkında’

 1. ‘Doğaüstünün Yükselişi Hakkında’

  ‘…Belirli bir yoldaki müteakip manipülasyonların mükemmel bilgisi simyasal bilmecelerin çözümüne izin vermez. Simya tümüyle yazılı veya sözlü bir şekilde diğerlerinden daha derin bir sırrı gizleseydi uzun süredir herkes tarafından bilinirdi. Herkes Taşa sahip olurdu. Bu yüzden onun çalışmasını aktarmak boşuna bir uğraştır. Sonuncusu bilinip tüm malzemesi tespit edildiğinde çalışmanın en büyük kısmı hala yapılması gerekir, bu da malzemelerin ve tüm öğrencilerin ilk sembolik denize olan doğaüstü yükselişidir; bu da Sonsuz Tanığın kalbine iade edilen hakkıdır, Taşın kendisidir. Onları hem sınayacaktır hem de dönüştürecektir.

  *
  Bir kişi ne kadar çok uydurulan bir sırra, bir reçeteye ulaştığını dolayısıyla geliştiğine inanırsa bundan o kadar çok büyülenir ve ‘olmuş’ hisseder. Biri ne kadar çok kavradığına, dokunduğuna inanırsa sonuç o kadar kaçar. Sembollerin altına sanatın çok basit işlemlerini örtme gerçeği, sırların susuzluğuna değil, bir zorunluluğa dayanır: Simgeleştirilmeleri onların ilk halinde, başlangıçtaki durumunda tekrar bir araya gelmelerine izin verir.

  *
  Her zaman arayışta uyanıklık halinin önemini abartma eğilimimiz var. Ancak simyasal metinlerde rüyalardan, bununla birlikte imge, sembol ve mitlerin filizlenmesinden ilham alan resmetmenin önemini fark ederiz.

  *
  İlerlemenin ikinci aşaması, görünür olan yakınlığı daha iyi dönüştürebilmek için hedefin çözülmesini gerektiren sembolizasyondur.

  “Hesaplayıp ölçen her şey doğadan kendiliğinden akan ışığı belirli bir zamanda yok eder. Bu yüzden gerçeğe erişmek yerine insan egemen ve inatçı, tanrıların kaçıp sığındığı dünyanın gece yarısına doğru basamakları inen bir teknisyen olmalıdır. Tanrılar kimdir? – Semboller.” René Alleau

  *
  Kişi daha sonra eylemi güzelleştirmek üzere tefekkürü eyleme yeğlemeli, koyulaşanı çözmeli, bu işlemi ve karşıtını birçok kez tekrar etmeli, ta ki varlığın tanımlanmaz olan haline ulaşana kadar. Üstatlık.’

  ***
  Kaynak: ‘Alchemical Commentaries’, yazar François Trojani. (Mantagna Gravürleri Hakkında)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s