Kitap: Ağaçların Gizli Yaşamı – Ne Hissederler, Nasıl İletişim Kurarlar? / Book: The Hidden Life of Trees – What They Feel, How They Communicate?

ağaçların gizli yaşamı_kitap

[Please look into the comment section for the English text]

Ağaçların hayat tarzı insan hayatına benzemektedir. Kitaptan paylaşacağımız bazı alıntıları okurken kendi hayatınıza ve çevrenize bakarak benzerlikler üzerine tefekkür edeceğinizi ümit ederiz 🙂

Arkadaşlıklar

“[…] ağaç neden bu kadar sosyal bir varlıktır? Neden kendi türüyle gıda paylaşmak suretiyle rakiplerini besler? Sebep, insan toplulukları için geçerli olanla aynıdır çünkü birlikte çalışmanın faydaları vardır: Bir ağaç tek başına orman olmadığı gibi yine tek başına istikrarlı bir yerel iklim oluşturamaz. Rüzgara ve hava durumuna karşı korumasızdır. Ancak birçok ağaç, hep birlikte, aşırı sıcak ve soğuğu hafifleten bir ekosistem yaratabilir, bol miktarda su depolayabilir ve yine bol miktarda nem üretebilir. Ağaçlar bu korumalı çevrede uzun süre yaşayabilir. Bu hedefe ulaşabilmek için, topluluk ruhu her ne pahasına olursa olsun devam ettirilmelidir. Eğer her ağaç yalnızca kendisi ile ilgilenseydi, pek çoğu ileri yaşını göremezdi. Sürekli ölümler üst bölümlerde geniş boşluklar oluşmasına sebep olur ve bunun sonucunda fırtınaların ormanın içine girerek daha fazla ağacı devirmesi kolaylaşırdı. Yaz sıcağı orman zeminine ulaşır ve onu kuruturdu. Sonuçta ağaçların tümü bunun bedelini öderdi.

Her ağaç topluluk için önemli ve mümkün olduğunca hayatta tutulmaya değerdir. Dolayısıyla hasta bireyler bile, iyileşene kadar desteklenir ve beslenir. Belki bir dahaki sefere roller değişip, bugün destek olan ağaç o gün yardıma muhtaç kalacaktır.[…]” (sayfa 17)

forest god in his night form

Prenses Mononoke – Ormanın Ruhu (gece tezahür ederken)

Sosyal Yardım

“[…] Anlaşılan, zayıf üyelerini kaybetmek bir ormanın işine gelmemektedir. Öylesi bir durumda, ormanın loş ışıklı ve yüksek nemli hassas mikro iklimini bozacak aralıklar oluşurdu. […] RWTH Aachen Üniversitesi öğrencisi Vanessa Bursche, bozulmamış kayın ormanlarındaki fotosentez hakkında inanılmaz bir şey keşfetmiştir. Görünüşe bakılırsa, ağaçlar öylesine senkronize olmaktadır ki, hepsi eşit başarılar göstermektedir. Ve bu, beklenen bir şey değildir. Her kayın ağacı farklı bir yerde durmaktadır. Toprak, taşlı veya gevşek olabilir, bol miktarda su tutabildiği gibi, tamamen çorak da olabilir ve şartlar birkaç metre içinde bile oldukça farklılık gösterebilir. Buna uygun olarak her ağaç farklı büyüme şartlarına sahiptir; dolayısıyla, her ağaç daha hızlı ya da daha yavaş gelişir ve daha çok ya da daha az şeker ya da odun üretir.

Araştırma sonuçlarını bu kadar şaşırtıcı kılan da budur. Ağaçlar zayıf ve güçlü taraflarını kendi aralarında eşitler. İnce veya kalın, aynı cinsten her ağaç, ışık sayesinde aşağı yukarı eşit miktarda şeker üretir. Bu dengeleme yeraltında, köklerde meydana gelmektedir. Aşağıda kesinlikle canlı bir alışveriş sürmektedir. Şekeri fazla olan şeker verir; fakir olan destek alır. Mantarlar bir kez daha iş başındadır. Devasa şebekeleri, muazzam bir dağıtım mekanizması işlevi görür. Bu biraz da, toplumdaki herhangi bir bireyin diğerlerinden çok geride kalmamasını sağlayan sosyal yardım sistemlerine benzer. […]” (sayfa 27-28)

going_to_orthanc_by_1oshuart-d3e1pkq

Yüzüklerin Efendisi, İki Kule – Entlerin Son Yürüyüşü

“[…] Eğer sözde rakiplerinden kurtararak tekil ağaçlara “yardım” ederseniz, geride kalan ağaçlar tek ağaca dönüşür, komşularına boş yere mesaj gönderir, zira geride çotuklar dışında bir şey kalmamıştır.

Artık her ağaç kendi başına iyi kötü idare etmektedir. Üretkenlikte büyük farklılıklar açığa çıkacaktır. Bazı fertler, adeta gövdelerinden şeker fışkırana kadar, deli gibi fotosentez yapacaktır. Nihayetinde sağlam ve iyi büyüyecektir bunlar ama uzun yaşayacağı söylenemez. Çünkü bir ağaç yalnızca kendisini çevreleyen orman kadar güçlü olabilir … […]” (sayfa 29)

Uzmanlar

“Ağaçlar olağanüstü şartlarda büyüyebilir mi? Evet, büyümelidir! Bir tohum ağaçtan düştüğünde, konduğu yeri, sadece esen rüzgar veya bir hayvan değiştirebilir. Bahar gelip de filizlendiğinde, artık zar atılmıştır. O andan itibaren fide, ömrünün geri kalanı boyunca bu küçük toprak parçasına bağımlıdır ve hayatın sunduğu her şeyi kabullenmelidir.” (sayfa 95)

20190118_101103

Nalan’ın çizimi, 2013

Ağaç mı değil mi?

“Kök, yerin üstünde büyüyen şeyden kesinlikle çok daha belirleyici bir etmendir. Ne de olsa, bir organizmanın hayatta kalışı köke bağlıdır. İklimsel şartlardaki şiddetli değişimlere karşı koyan yine köktür. Tekrar tekrar yeniden gövde büyüten de köktür. Asırlık tecrübeler kökte depolanır ve ağacın bugüne ulaşmasını bu tecrübe sağlar” (sayfa 103)

Sokak Çocukları

“Şehirli ağaçlar ormanın sokak çocuklarıdır.” (sayfa 183)

“Kent mikro iklimi, ısıyı depolayan asfalt ve betondan şiddetli biçimde etkilenir. Ormanlar sıcak yaz geceleri kendilerini serinletirken, sokaklar ve binalar gün içinde emdikleri ısıyı yayarak sıcaklıkları yüksek tutar. Yayılan ısı, havayı aşırı kuru hale getirir. Bunun yanı sıra, hava egzoz dumanıyla doludur.” (sayfa 185)

arthurrackham_grimm5

İllüstrasyon Arthur Rackham, Grimm Kardeşleri masalları

Tükeniş

“Kabuğunu ağırlıklı olarak savunma bileşimlerinden meydana getiren bir ağaç, devamlı tetikte demektir. Böylesi bir ağaçta büyüme ve iyileştirme bileşimleri arasında dikkatle ayarlanmış bir denge bulunmaz. Bunun yerine, her yerde son sürat savunma kalkanları inşa edilir. Neden tüm ağaç türleri bunu yapmaz? Olası saldırganlara, ilk ısırıklarını alır almaz son nefeslerini verdirtecek şekilde, saldırılara karşı baştan aşağı hazırlıklı olmak mantıklı değil midir? Sosyal gruplar halinde yaşayan türler bu seçeneği değerlendirmez, çünkü her fert, ihtiyaç anında kendisine göz kulak olacak, yaklaşmakta olan tehlikeyi haber verecek ve hasta ya da sıkıntılı olduğunda onu besleyecek bir topluluğa aittir. Savunma bütçesini kısmak, enerji tasarrufu sağlar; ağaç da bu enerjiyi odun, yaprak ve meyve üretmek için kullanabilir. Hayatta kalmak için tamamen kendine yeter olması gereken huş ağaçlarında durum farklıdır. Ama onlar da odun büyütür (ve bunu gerçekten çok daha hızlı yapar) ve onlar da üremek ister. Tüm bu enerji nereden gelmektedir? Bu tür ağaçlar, bir şekilde diğerlerinden daha verimli fotosentez yapıyor olabilir mi? Hayır. Görünüşe bakılırsa bu türlerin sırrı, kaynakları aşırı kullanmasıdır. Huşlar hayat boyu acele eder, kazandıklarından çok harcar ve nihayetinde rezervlerini yitirir.” (sayfa 191)

Kaynak: “Ağaçların Gizli Yaşamı: Ne Hissederler; Nasıl İletişim Kurarlar? Sırlarla Dolu Bir Dünyada Keşifler”, orijinal adı “Das geheime Leben der Baeume”, Peter Wohlleben, çeviri Ali Sinan Çulhaoğlu

This entry was posted in Popüler Kitap Alıntıları / Popular Books Excerpts. Bookmark the permalink.

1 Response to Kitap: Ağaçların Gizli Yaşamı – Ne Hissederler, Nasıl İletişim Kurarlar? / Book: The Hidden Life of Trees – What They Feel, How They Communicate?

 1. The Hidden Life of Trees – What They Feel, How They Communicate?

  The way of life of trees is pretty much similar to the way of life of human beings. We hope that with the excerpts we are sharing from the book you will contemplate on the parallels by looking at your life and around 😊

  Friendships

  “[…] But why are trees such social beings? Why do they share food with their own species and sometimes even go so far as to nourish their competitors? The reasons are the same as for human communities: there are advantages to working together. A tree is not a forest. On its own, a tree cannot establish a consistent local climate. It is at the mercy of wind and weather. But together, many trees create an ecosystem that moderates extremes of heat and cold, stores a great deal of water, and generates a great deal of humidity. And in this protected environment, trees can live to be very old. To get to this point, the community must remain intact no matter what. If every tree were looking out only for itself, then quite a few of them would never reach old age. Regular fatalities would result in many large gaps in the tree canopy, which would make it easier for storms to get inside the forest and uproot more trees. The heat of summer would reach the forest floor and dry it out. Every tree would suffer.

  Every tree, therefore, is valuable to the community and worth keeping around for as long as possible. And that is why even sick individuals are supported and nourished until they recover. Next time, perhaps it will be the other way round, and the supporting tree might be the one in need of assistance.[…]”

  [Image: Princess Mononoke – The Soul of the Forest in its Night Form]

  Social Security

  “[…] It is obviously not in a forest’s best interest to loose its weaker members. If that would happen it would leave gaps that would disrupt the forest’s sensitive micro climate with its dim light and high humidity. […] Students at the Institute of Environmental Research at RWTH Aachen discovered something amazing about photosynthesis in undisturbed beech forests. Apparently, the trees synchronize their performance so that they are all equally successful. And that is not what one would expect. Each beech tree grows in a unique location, and conditions can vary greatly in just a few yards. The soil can be stony or loose. It can retain a great deal of water or almost no water. It can be full of nutrients or extremely barren. Accordingly, each tree experiences different growing conditions; therefore, each tree grows more quickly or more slowly and produces more or less sugar or wood, and thus you would expect every tree to be photosynthesizing at a different rate.

  And that’s what makes the research results so astounding. The rate of photosynthesis is the same for all the trees. The trees, it seems, are equalizing differences between the strong and the weak. Whether they are thick or thin, all members of the same species are using light to produce the same amount of sugar per leaf. This equalization is taking place underground through the roots. There’s obviously a lively exchange going on down there. Whoever has an abundance of sugar hands some over; whoever is running short gets help. Once again, fungi are involved. Their enormous networks act as gigantic redistribution mechanisms. It’s a bit like the way social security systems operate to ensure individual members of society don’t fall too far behind. […]”

  “[…] If you “help” individual trees by getting rid of their supposed competition, the remaining trees are bereft. They send messages out to their neighbors in vain, because nothing remains but stumps. Every tree now muddles along on its own, giving rise to great differences in productivity. Some individuals photosynthesize like mad until sugar positively bubbles along their trunk. As a result, they are fit and grow better, but they aren’t particularly long-lived. This is because a tree can be only as strong as the forest that surrounds it … […]”.

  [Image: Lord of the Rings, Two Towers – The Last March of the Ents]

  Specialists

  “Trees can grow in many extreme environments. Can, indeed they must! When a seed falls from a tree its landing site can be changed only if the wind blows or an animal moves it. And once it has sprouted in the spring the die is cast. From that point onward the seedling is bound to this little piece of earth for the rest of its life. And must take whatever life hands out.”

  [Image: Nalan’s painting, 2013]

  Tree or not a Tree?

  “The root is certainly a more decisive factor than what is growing above ground. Afterall it is the root that looks after the survival of an organizm. It is the root that has withstood severe changes in climatic conditions. And it is the root that has regrown trunks time and time again. It is in the roots that centuries of experience are stored. And it is this experince that has allowed the tree’s survival to the present day.”

  Street Kids

  “Urban trees are the street kids of the forest.”

  “The urban micro-climate is heavily influenced by heat inducing asphalt and concrete. Whereas forests cool themselves on hot summer nights, streets and buildings radiate the heat they soaked out during the day keeping the temperatures elevated. Radiated heat makes the air extremely dry. Not only that, but it’s full of exhaust fumes.”

  [Image: llustration by Arthur Rackham for a rare 1917 edition of the Brothers Grimm fairy tales]

  Burn-out

  “A tree that makes its bark primarily out of defensive compounds is a tree that is constantly on the alert. In such a tree there is no carefully calibrated balance between growth and healing compounds. Instead, defensive armering is being thrown up at a brick nick pace everywhere. Why doesn’t every species of tree do that? Wouldn’t it make sense to be so thoroughly prepared against attack that potential aggressors would breathe their last the moment they took the first bite? Species that live in social groups don’t entertain this option because every individual belongs to a community that will look after it in times of need, warning to pending dangers, feed it when it is sick or in stress. Cutting back on defense saves energy which the tree can then invest in producing wood, leaves and fruit. Not so with the birches which must be completely self reliant if they are to survive. But they too grow wood (and indeed they do so a lot faster) and they too want to and do reproduce. Where does all the energy come from? Can this specie somehow photosynthesize more efficiently than others? No. The secret, it turns out, that lies in widely overtaxing their resources. Birches rush through life, live beyond their means and eventually wear themselves out.

  Source: “The Hidden Life of Trees”, Peter Wohlleben

  The whole audio book in English can be accessed here: https://archive.org/details/TheHiddenLifeOfTrees/TheHiddenLifeOfTrees-05.mp3

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s